Alternatiivne arengufond

Kalle Viks 23. jaanuar 2008, 00:00

Kõle tuul, hämar, põrandaalune kauplemiskoht... Ei, tegu pole mõne salaurkaga äärelinnas - meie majandusajakirjanike keelekasutus on aktsiaturust kirjutades poeetiliselt värvikaks muutunud.

Tallinna börsi eesmärk oli käivitada alternatiivturg eelmise aasta kevadel, samas oli selge, et saame seda teha alles pärast siseriiklike seaduste korrastamist. See õnnelik hetk saabus alles 19. novembril 2007 - viimasena Skandinaavia ja Balti väärtpaberiturgudest, ühena viimastest Euroopas.

Alternatiivturu käivitamise eesmärk oli täiendava finantseerimisvõimaluse pakkumine kasvuettevõtetele, kellele börsiletulek ei ole veel parim valik kas siis nõuete või kulude pärast. Tõsist huvi alternatiivturu vastu on väljendanud mitu Eesti ettevõtet, kelle lõplikud sammud ootavad vaid positiivseid muutusi investorite meelestatuses. Ettevalmistustöö tulevaste alternatiivturu ettevõtetega - nende leidmise ja nõustamisega - oleme jätnud alternatiivturu kuue lepingulise nõustaja kanda.

Alternatiivturg ei ole nn kauboiturg, kus räägiksid ainult härrad Smith & Wesson. Nõuded avalikustatava teabe mahule ja vormile on küll veidi leebemad, kuid elementaarse investorkaitse tagamiseks tuleb siiski ka alternatiivturul avalikustada nii perioodilisi majandustulemusi kui ka börsiteateid oluliste sündmuste kohta.

Alternatiivturu populaarsus Euroopas näitab, et tegu võib olla optimaalse tasakaaluga ettevõtete ja investorite huvide vahel. Vaevalt kiirustaksime nimetama põrandaalusteks selliseid alternatiivturu ettevõtteid nagu näiteks Playtech Londonis. Tervitan kavandatavat muudatust investeerimisfondide seaduses, mis lubaks investeerimisfondidel ka alternatiivturule investeerida.

Mis puudutab aga füüsilistele isikutele kavandatava maksusoodustuse mittelaienemist alternatiivturule, siis oleme seaduseloojate tähelepanu ebavõrdsusele juhtinud. Näeme ideaalis ühesuguse maksukohtlemise laienemist börsidele ja alternatiivturgudele üle maailma. Ilmselt hakatakse alles siis loobuma investeerimisotstarbelistest osaühingutest.

Alternatiivturu kaudu saame pakkuda teadlikele investoritele võimaluse panustada Eesti ettevõtlusse, tekitades piltlikult väljendudes erakapitalil põhineva arengufondi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing