Valitsus kinkis Telekomi ära

ÄP 29. jaanuar 2008, 00:00

TeliaSonera saab kokku 46,5 protsenti Telekomi aktsiatest koos võimalusega suurendada osalust 49 protsendini. Avalikku müüki läheb ainult 23,7 protsenti aktsiatest.

Valitsuse otsusega jätab riik omale 27,3 protsenti aktsiakapitalist koos vetoõigusega. Valitsuse otsus tähendab, et kontrollpakk Eesti Telekomis läks tasuta Sonera ja Telia ühiskonsortsiumile Baltic Tele AB, kirjutas Äripäev.

Sonera ja Telia saavad Eesti Telekomi osanikeks aktsiakapitali laiendamise teel, vahetades osalused Eesti Telefonis ja Eesti Mobiiltelefonis osaluse vastu Eesti Telekomis. Veel 1997. aasta sügisel võttis valitsus vastu määruse, millega lubas müüa 49 protsenti Eesti Telekomi aktsiatest avalikul pakkumisel.

Oktoobris 1998 käis teede- ja sideminister Raivo Vare ülemaailmsel ringsõidul, kus pakkus 49 protsendi Eesti Telekomi aktsiate müüki. Vare sõnul olid Eesti Telekomi suurosaluse ostust huvitatud mitmed lääne investorid. Ta kulutas Eesti Telekomi reklaamimiseks 100 000 krooni. "See on konkurentsiameti küsimus. Tegemist on kahe monopoolse ettevõtte ühinemisega," kommenteeris valitsuse otsust tollane Levicomi nõukogu esimees Tõnis Palts. Endine siseminister Robert Lepikson, kes ministrina soovitas müüa kiiresti aktsiad nii Eesti Telefonis kui ka Eesti Telekomis ja paigutada raha infrastruktuuri arendamisesse, ümbermängimise mõttekusse ei uskunud. "Ehk on mõte selles, et Eesti Telekomi tervikuna erastades soovib riik säilitada monopoolse kompleksi telekommunikatsioonisüsteemis." Lepiksoni hinnangul võidavad sellest eelkõige Eesti Telekomi suurosanikud soomlased ja rootslased.

Telekomi erastamisnõustaja konkursil teiseks jäänud pakkumuses koos Credit Anstadt IBga osalenu, praegu Hansabank Marketsi investeerimispanga osakonna juhina töötav Rain Tamm lausus eile õhtul, et säärane Telekomi erastamisviis on läbipaistev, kuid nemad koos partneritega ei uskunud tollal, et see Eesti seadustega lubatud saaks olla. "Tuleb välja, et erastamisnõustaja konkurss oli mõttetu, sest meilt paluti vaid hinda ja tasu Telekomi 49 protsendi aktsiate erastamisele," lisas Tamm.

Kuigi TeliaSonera üritas riigilt jõuliselt 2004. aastal 27 protsenti välja osta, suutis riik eesotsas Taavi Veskimäega libedat teed vältida. Praegu näitab Eesti Telekom stabiilselt korralikke majandustulemusi ning on hea dividendimaksja. TeliaSonera ihub aga telekomifirma riigiosalusele endiselt hammast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing