SMS-laenu intressi taevasse sööstu ei piira ükski seadus

08. veebruar 2008, 18:46

Võttes 1000kroonise SMS-laenu
30päevaks, tuleb sellelt maksta intressi maksta 30-34%.
Finantsinspektsiooni ja tarbijakaitse sõnul on laenuandjal intressi tõstmiseks
vabad käed.

Smslaen.ee-d, smsmoney.ee-d, kiirlaenukeskus.ee-d ning creditinvest.ee-d tuleb 30 päevase 1000 kroonise laenu puhul kostitada 30% intressiga. Veidi väiksem on intress poolekuulisel 3000kroonisel laenul, 17,5-22,5%.

Tarbijakaitseameti andmetel piirab võlaõigusseadus vaid tarbijakrediidilepingute intressi. „SMS-laenude suhtes ei saa paraku kohaldada võlaõigusseaduses sätestatut. Seega võib ettevõtja kehtestada endale meelepärased intressimäärad. Kui need keskmisest turuhinnast oluliselt kõrgemad on, ta kliente juurde ei meelita ja vastupidi.“

Finantsinspektsiooni finantsteenuste järelevalve divisjoni juhi Andre Nõmme kinnitusel ei saa nad reguleerida teenuste hinda ega korraldada muud järelevalvet kui pankade laenuteenustele.

„Kuna turule on tulnud uut tüüpi laenuettevõtted, on arutelu laenuteenuse hinna üle igati mõistetav. Eelkõige puudutab see väikelaene. Näiteks ebamõistlikult kõrge intressiga SMS-laenude agressiivne pakkumine võib pikemas perspektiivis kaasa tuua sotsiaalseid probleeme,“ rääkis Nõmm.

Tarbijakaitseameti kinnitusel töötatakse praegu välja õigusakte, mis puudutavad SMS-laene ning nende intressimäärasid. Praegu saab tarbijakaitseamet kontrollida SMS-laenu andjaid üksnes tarbijakaitseseadusest lähtuvalt. Intressid tarbijakaitseseadusesse ei puutu.

Aastaid Ameerika Ühendriikides elanud eestlase sõnul peetakse New Yorgi osariigis üle 20% intressi illegaalseks ja liigkasuvõtmiseks. Eesti seadusandlus liigkasuvõtmise mõistet aga ei tunne. Võlaõigusseadus lubab kohtul liialt suurt viivist või leppetrahvi vähendada, kuid intressi kohta see ei käi.

Finantsinspektsiooni finantsteenuste järelevalve divisjoni juhi Andre Nõmme sõnul eeldatakse üldiselt, et laenutehingud on tasulised. Intressi piiramisel tõusetub kohe küsimus vaba konkurentsi piiramisest, kuna otsest sundi väikelaenu võtta ju ei ole. "Peab endale aru andma, et lihtsaid lahendusi siin ei ole," kommenteeris ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2008, 12:29
Otsi:

Ava täpsem otsing