Rivo Sarapik • 14. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kadedus paneb vere voolama

Juba Kuldgloobusega pärjatud film räägib loo mehest nimega Daniel Plainview (mängib Daniel Day-Lewis), kellest saab visa töö ja halastamatu sihikindlusega kardetud naftamagnaat. Kui Plainview saab vihje väikelinnast, mille all maapinnas peitub terve naftaookean, sõidab ta koos pojaga (Dillon Freasier) kohe Little Bostonisse. Asulas, mille suurimaks vaatamisväärsuseks on noor karismaatiline jutlustaja Eli Sunday (Paul Dano), satub Plainview elu suurima naftaleiu peale. Ehkki leid teeb ta rikkamaks, kui mees oleks unistadagi osanud, toob meeletu edu endaga kaasa tohutuid probleeme. Konfliktid muutuvad üha teravamaks ning korruptsioon, reetlikkus ja voolav nafta seavad ohtu armastuse, lootuse, usu, ambitsioonid ning ka isa ja poja suhted.

Hollywoodi imelapseks tituleeritud lavastaja Paul Thomas Anderson tõusis meedia ja vaatajate huviorbiidile juba kümmekond aastat tagasi oma filmiga "Boogie Nights". Seitsmekümnendate pornotööstuse tagamaadest üht varianti pakkuv teos sai kriitikutelt positiivseid kommentaare ning tekitas mehe loomingule hulgaliselt austajaid.

Edust kannustatuna lavastas mees kaks aastat hiljem mammutteose "Magnoolia". Los Angelese ühe kvartali inimeste keerulisi suhteid ja saatusi ning õnne ja õnnetust portreteeriv teos lööb nii värskuse, hoogsa montaaži kui ka kaameratööga. Omaette saavutus oli ka filmi pikkus - kolm tundi ja pea 20 minutit. Teos tõi mehele Berliini filmifestivalil Kuldkaru ehk peaauhinna ning tõstis ta staarlavastajatega ühele pulgale.

"Magnooliale" järgnes "Punch Drunk Love", mis tõestas, et seni jantides kaasa löönud Adam Sandler suudab ka tõsist rolli välja kanda. Seitsme õe terroriseerimise all kannatav tegelaskuju on nii kurb kui ka naljakas.

Andersoni jutustamisoskus, kaameratöö ning montaaž kannavad samuti pitserit: hästi ajastatud vahelelõiked, kiired kaamerakeerud, pinge hoidmine, hoogne montaaž ja pinge kruttimine ka mitmetunnise filmi lõpus.

Lisaks lavastamisele on mees enamiku käsikirjadest ise kirjutanud. Samuti kasutab ta oma filmides tihti samu näitlejaid: Philip Seymour Hoffman, Julianne Moore, John C Reilly, Philip Baker Hall jt. Hästi kokku klappiv punt paistab ka tulemusest välja. Tõsi, viimase teose juures nad kaasa ei löö.

Igatahes on Anderson pärast viieaastast peidusolekut tagasi ja lubab filmigurmaanile senisest erinevat, märksa tumedamat.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt