Teadlased avastasid HI-viirust takistava geeni

03. märts 2008, 12:11

Alberta ülikooli teadlased avastasid geeni,
mis blokeerib rakkudes HI-viiruse ning seega ennetab aidsi teket.

Meditsiinilise mikrobioloogia ja immunoloogia osakonna viroloog Stephen Barr kinnitas, et tema töörühm identifitseeris geeni nimega TRIM22, mis blokeerib HIV-nakkuse rakukultuuris, takistades uute viirusosakeste moodustumist, kirjutas Physorg.

"Kui paneme rakkudesse selle geeni, takistab see viirusosakeste moodustumist,” ütles Barr. „See tähendab, et viirus ei pääse enam rakkudest välja, et teisi rakke nakatada, blokeerides niimoodi viiruse leviku.”

Kui Barr ja tema kolleegid takistasid rakkudes TRIM22 sisselülitumise, ilmnes huvitav fenomen: tavaline viirusnakkuste vastast võitlust koordineeriv valk interferoon muutus HIV blokeerimisel kasutuks.

"See tähendab, et TRIM22 on üheks meie keha enda relvadest võitluses HIV-ga. Tulemused on väga huvitavad, kuna näitavad, et meie endi rakkudes on olemas geen, mis suudab HIV levikut takistada,” sõnas Barr.

HIV-vastase võitluse suurimaks väljakutseks on asjaolu, et viirus muteerub kiiresti ning väldib seega ravimeid. Ka 1990. aastate lõpul loodud retroviiruste-vastased ravimid takistavad HIV-l uute viirusosakeste loomist ning aeglustavad seega viiruse levikut, kuid viirusest nende abil lõplikult lahti ei saa. Barr ja tema uurimisrühm avastasid aga geeni, mis selle ülesandega loomulikul teel hakkama saaks.

"Alati tekivad uued ravimiresistentsed HIV-liinid, seega on suund olnud inimese kehale loomuomasemate ravimite loomise poole. Meie kõigi rakkudes esineva geeni avastamine võib olla üheks lahendusteeks,” ütles Barr. „Geen takistab viirusosakeste moodustumist, seega tulevikus võiks olla võimalik luua selle geeni efekti jäljendavaid ravimeid ja vaktsiine.”

"Praegu üritame välja selgitada, miks see geen HIV-ga nakatunud inimestes ei tööta ning kas on olemas võimalus selle geeni sisselülitamiseks,” lisas ta. Teadlased uurivad ka geeni võimeid teiste viirustega võitlemises.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. March 2008, 12:10
Otsi:

Ava täpsem otsing