Ain Kivesti • 6. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Huvikoolitus kui seltsielu arendaja

Eraisikutele korraldatavatel koolitustel või huviringidel võib olla mitmeid eesmärke. Näiteks siht õppida selgeks uus amet. Võimalusi selleks pakub Paide Kutsekeskkooli täiskasvanute täiendkoolituse programm, kus alad varieeruvad ekskavaatori-, teehöövli- ja autojuhi kursustest kuni laomajanduse teemaliste teadmiste omandamiseni.

Kutsekeskkooli täiskasvanute koolituse osakonna juhataja Kristi Koidu sõnul mahuvad kursuste loetellu ka koolitused pottseppadele, puhastustöölistele ja restauraatoritele.

Renoveerimise populaarsusele annab kinnitust ka Säästva Renoveerimise Infokeskuse tegutsemisampluaa. "Kindlasti tuleb koolitustest rääkides rõhutada sõna säästlikkus, oluline on ka loodussõbralikkus," räägib keskuse koolitusjuht Mari Viiras. Peale keemiliste värvide ja lakkide saab ka looduslike vahenditega värvida ning kasvõi muna, õlle ja veiniga seinu katta. Populaarsed on näiteks vanade toolide või akende renoveerimine ja erinevad värvimis- ning krohvimismeetodid, lisab ta.

Ka fotograafia pakub võimalust meeldivalt aega sisustada ning samaaegselt enesekoolitamisega tegeleda. Nii näiteks korraldab OÜ Lumi ja Mitt mitmeid kursuseid erinevatele huvigruppidele ja tasemetele.

Eestifoto koolis saab omandada teadmisi ja oskusi nii pildistamisvõtetest kui erinevate fototöötlusprogrammide, näiteks Adobe Photoshopi kasutusvõimalustest. Teadmiseid saab ammutada ka teoreetilisest fotokunstist, tutvustab erinevate toimuvate koolituste programme Ain Lätti Eestifotost. Lätti mainib meeletu huvi fotograafia vastu kasvu põhjusena tehnika kättesaadavuse paranemist viimastel aastatel ning taskukohasemaid hindu ning piltide arvutis töötlemise võimalust.

Pelgulinna Rahvamajas on kolmele grupile - lapsed-noored, täiskasvanud ja eakad kokku avatud 29 erinevat ringi. "Teoreetilised kursused on head, kuid praktilised alad on vaieldamatult eesrindlikumad," ütleb rahvamaja kunstiline juht Helbe Sõerd, nimetades maja hõivatuimateks ringideks kitarrikursust, kõhutantsuringi ja beebikooli.

"Stabiilselt on huviorbiidis kehalist liikumist võimaldavad huviringid," lisab ta. Ringe juhendavad oma ala spetsialistid, Sõerdi sõnul on ringides osalemises suur roll juhendaja isiksusel. Majasiseste teadmiste-oskustega viiakse läbi vaid folklooriklubi ja pensionäride huviringid, ülejäänud ringides on juhendajaks oma ala asjatundjad.

Nõmme Kultuurikeskuse kunstiline juht Anu Liho nimetab samuti edukaimate ringidena füüsilisi treeninguid nagu aeroobika, jooga ja kõhutants. Samuti on võimalik end muusikaliselt harida kitarrimängu õppides või laulmisega tegeledes. Ka Nõmme Kultuurikeskuses saab osalemiseks valida peaaegu kolmekümne erineva ringi hulgast. Liho sõnul võtavad inimesed aastate lõikes üha enam aega hobidega tegelemiseks ning noorte aktiivsus on piiritu - eranditult kõikidel kursustel on suurimad grupid just noorte vanuseklassis. "Niivõrd oluline polegi ring, milles osaleda, kuivõrd kodust välja saamine ja enese kallal töötamine," selgitab Liho.

Neeme Rahvamaja juhataja Maria-Marika Kurvet kinnitab samuti, et kehalise eneseharimise huvi tõus on märgatav. Samas hääbuvad ning kaovad märkamatult huvikoolituste kavadest erinevad käsitööringid. Igal alal tuleb kunagi mõõnaperiood, mõned teemad hakkavad kunagi ehk uuesti huvi pakkuma, mõned mitte, arvab Kurvet.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt