Eesti Panga ökonomist Martin Lindpere
hinnangul muutuvad sisemajanduslikud inflatsiooni tõstvad tegurid küll
tagasihoidlikumaks, välismaised aga hoiavad hinnatõusu endiselt üleval.
Mais kallines tarbija ostukorv 0,6 protsendi võrra ning aastataguse ajaga võrreldes tõusid hinnad 11,3 protsenti. Lindpere sõnul on mais taaskord peamiseks inflatsiooni põhjustavaks teguriks nafta kallinemine ja sellest tulenev mootorikütuse hinnatõus, teatas Eesti Pank.
"Eelmisel kuul kallines see ostukorvi komponent Eesti tarbija jaoks ligikaudu 4 protsendipunkti võrra, mis seletab enam kui kolmandiku kuisest inflatsioonist. Seni nafta hinnatõusu osaliselt tasakaalustanud dollari odavnemine on peatunud. Arvestades nafta hinna liikumist, võib mootorikütuse hinnatõus jätkuda ning tõsta ka teiste Eesti ostukorvi komponentide hindu," sõnas Lindpere.
Mootorikütus koos toiduga on ka peamine põhjus, miks euroala inflatsioon on praeguseks rekordilisele 3,6 protsendile tõusnud, kuid järgmiseks aastaks oodatakse siiski inflatsiooni olulist aeglustumist.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Toidu hind tõusis mais 0,9 protsendi võrra, mis pisut suurendas väljaminekuid ka väljaspool kodu söömisel. Samas möönab panga ökonomist, et kõik toidutoorme kallinemisest tulenevad hinnasurved ei ole veel jõudnud lõpptarbekaupade letihindadesse üle kanduda, seda nii Eestis kui ka euroalal. "See kehtib eelkõige teraviljatoodete ja liha kohta. Erandiks on siiski piimatooted, mille hindades on pärast eelmise aasta lõpus toimunud tormilist hinnatõusu langusruumi," märkis ta.
Sisemajanduslik inflatsioon aeglustus jätkuvalt tänu teenuste hinnatõusu pidurdumisele. Sellele on kaasa aidanud palgakasvu taandumine erasektoris ja majapidamiste tarbimiskulutuste vähenemine, mis tuleneb ettevaatlikumast suhtumisest tulevikku. Ohud ei ole siiski veel kadunud, kuna avaliku sektori palgakasv kiirenes käesoleva aasta alguses.
Eesti Pank ootab käesoleva aasta inflatsiooniks 9,8 protsenti, kuid selleks peavad kindlasti taltuma väliskeskkonna inflatsioonisurved.