Ligi: lollid soodustused tuleb ära kaotada

07. august 2008, 12:00

Reformierakondlane ja riigikogu liige
Jürgen Ligi leiab, et riigieelarve kulude kokkuhoiule aitaks kaasa teatud
maksusoodustuste ärakaotamine.

Ligi sõnul on ministritel raske eelarveid kärpida. „See, et nad ei taha teha (eelarveid kärpida – toimet.), on normaalne,” ütles poliitik aripaev.ee-le.

„Raskuse sügavam põhjus on see, et eelarve on ära pihustatud lahtritesse, alates sotsiaalmaksust, tulumaks on ära määratud põhiliselt omavalitsustele ja riigi poolt tuleb kinni maksta kõik soodustused: eluasemelaenudel jne. Käibemaks on peaaegu ainus vabamaks, kuigi seal on ka igasuguseid lolle maksusoodustusi miljardi jagu, mis tuleks ära kaotada, aga mida ei taheta ära kaotada,” rääkis Ligi.

"Kütuseaktsiis on põhimõtteliselt teedele ära jaotatud, tubaka- ja viinaaktsiis on kapitalidesse ette antud, hasartmängumaks on poolenisti ära lubatud. Keskkonnamaksudest ma ei räägigi. Vaba raha on polegi! Reaalselt langevad kärped üksikutesse valdkondadesse väga valusalt. Vaba raha, millega midagi hädavajaliku teha, on väga vähe. Meil on tõsine eelarve struktuuri probleem, väga palju rahast on seotud," tõi poliitik välja riigi rahajaotuse kitsaskohti.

Aga mida teha siis? „Tuleb lolle soodustusi kaotada. Need on lollid ja sihipäratud kulutused. Tuleb kokku hoida, aga tuleb ka rahulikult rääkida mõnedest maksudest. Nende tagasikeeramine läheb alati valulikult,” oli Ligil lahendus valmis.

Ligi rõhutas, et käibemaksusoodustused on huupi raha loopimine: „Raamatute 5% maksusoodustuse kasuks räägib see, et loll ei lähe raamatupoodi, aga tegelikult ilmub raamatu nime all igasugust saasta. Tegelikult võiks ka raamatutelt 18% võtta ja midagi ei juhtuks."

Teiseks tõi poliitik välja ravimid. Kogu ravimitarbimine pole sihipärane. Ligi kahtles, kas käsiravimid peavad ikka soodustusega olema.

Ligi sõnul on ka täiesti amoraalseid soodustusi, näiteks etenduste käibemaks, kus paarsada miljonit läheb kõige lamedamale meelelahutusele. „Sotsid ei taha seda küll avalikult tunnistada, aga igasugused Õllesummerid ja suvalised läbuüritused saavad põhilise endale. Väärtkultuuri osa on seal tibatillukene."

„See on üks lõbu mängida tulumaksu teemal. See on ju väljalubatud. See on oluline majanduskeskkonna küsimus, oleme suhteliselt korraliku tulumaksuga riigiks muutunud. Kui me tahame majandust turgutada, siis see on üks koht, kus pidurit tõmmata ei tohiks,” vastas ta küsimusele, kas lisaraha saamise nimel ei võiks mõneks ajaks peatada tulumaksu alandamise.

Reformierakondlase sõnul on mitmed ministrid raskete valikute ees, samas osad ministrid jätavad kasutamata võimalusi raha kokkuhoidmisel.

"Hoian ministritele pöialt, aga nad teevad ka kõva meediashow-d. Toon näiteks põllumajandusministri, kes teatas, et põllumeestelt ei võeta midagi, kuigi varem ta rääkis teist juttu. Seal on 900 miljonit, miks on maksimaalne määr põllumajandustoetusteks. On selge, et sealt oleks võimalik suhteliselt valutult raha vähemaks võtta, põllumehed on ju eurorahadega ülekullatud. Sama partei haridusminister teeb tõelist draamat koolide kinnipanemise teemal. Ei ole loogiline. Mingi piiril tegemist sellise silmakirjalikkuse ja poliitmänguga. Aga probleem on väga tõsine,” rääkis Ligi, lisades, et teatud kokkuhoiuvõimalusi jätavad ministrid kasutamata.

Ligi arvates on kõige suurem probleem sotsiaalministeeriumil, keda juhib reformierakondlane Maret Maripuu. „Kellelegi on nende piirnumbritega palju rohkem liiga tehtud kui põllumajandusministeeriumile. Maret Maripuud ajapikendus ei päästa, tal oleks lisaraha vaja,” ütles Ligi.

Samuti reformierakondlase Jaanus Tamkivi poolt juhitav keskkonnaministeerium küsis samuti ajapikendust eelarveprojektide esitamisel nagu sotsiaalministeerium. „Keskkonnaministeeriumit on kõvasti rapsitud," leidis Ligi, tuues välja, et keskkonnaministeeriumil on palju europrojekte, mis nõuavad Eesti-poolset kaasfinantseerimist. "Tekivad rikkumismenetlused, kui jätad projektid tegemata. Need projektid on Eesti puhul ülejõu kallid, isegi luksuslikud. Seal on palju demokraatiat ja sundi taga," märkis ta.

"Poliitikut seob mõistus, moraal ja hirm populaarsuse kaotamise pärast. Loomulikult on see kõik ebapopulaarne, mis toimub,” kommenteeris Ligi ministrite võimalikku hirmu teha ebapopulaarseid otsuseid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. September 2008, 19:12
Otsi:

Ava täpsem otsing