ÄP fototoimetus • 10. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Jolki-palki! Plindris ka metsatööstus

Soome metsanduskontsern Stora Enso andis eile börsile teada oma ümberkorraldusplaanid, et olla valmis Venemaa puidu eksporditollide järsuks tõusuks - muu hulgas näeb kava ette Paikuse saetööstuse sulgemise Eestis.

Äripäev heidab meie seaduseloojatele ja muidu riiklikele mõtlejatele ette, et olles teadlik Venemaa puidutollide järsust tõusust, ei teinud Eesti omalt poolt midagi.

Midagi - see oleks tähendanud niisuguse metsamajanduskava vastuvõtmist ja niisuguse seadus- ja maksukeskkonna loomist, mis tooks Eesti metsa meie puidutööstustesse.

Puitu meil ju jätkub, see on fakt. Tarvis on mets meie erametsaomanikelt kätte saada. Eesti metsasuse protsent on aasta-aastalt kasvanud, mistõttu pole alust kartusteks, et Eesti paljaks raiutakse. Mets saavutab raieküpsuse teatud aastatega, edasi pole mõtet raiumisega viivitada.

Näiteks Soome tegutses palju ettenägelikumalt. Teades samamoodi kui meie Venemaa kasvavatest tollidest puidu väljaveole, võeti vastu adekvaatsed seadusemuudatused, mis soosivad oma metsa kasutamist puidutööstuses.

Stora Enso juhi Jouko Karvineni sõnul suudab seni suurim Venemaalt puidu importija Stora Enso tuleval aastal hakkama saada ilma Venemaa ümarpalgita.

Üleminek sai korraldatud nii, et Soome metsaomanikel oli ja on aega koduturul pakkumist suurendada.

Nii kaua, kuni soodsam oli saagida Venemaa palki, seda tehtigi. Kui Venemaa palk ei tasu enam ära, on tagala oma metsaga kindlustatud.

Aga meil ei ole. Meie erametsaomanikud oma metsa ei sae, kuna tulumaks lajatab täie rauaga - ehkki paljud puistud on juba üleküpsed ja paremaks minna ei saa.

Meie tulumaksuseadus ei võta arvesse metsa hoolduse ja majandamisega seotud kulusid, ja see on viga.

Riigimetsa osas on aga pikaajalised lepingud sõlmitud, näiteks Estonian Celliga, mistõttu sealt saetööstustele ei jätku, või ka puit ei sobi.

On nukker, et Eesti saetööstustesse tehtud investeeringud ähvardavad luhta minna, inimesed jäävad tööta (Paikusel näiteks 140 inimest).

See ei tarvitse veel kõik olla, sest Stora Ensole kuuluvad Eestis ka Imavere ja Näpi saetööstused, läinud aastal sulges Stora Enso Sauga saetööstuse.

Vaevalt, et Eesti omanike saetööstused Venemaa palki odavamalt saavad, seega võib metsatööstuse väljasuremine jätkuda.

Eesti üldise majandusliku olukorra taustal on see järjekordne hoop, aga süüdistada võime siin küll ainult iseennast.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt