Börsikommentaar: Eestis langus pigem emotsionaalne

16. september 2008, 15:21

Tallinna börsil toimus täna taas aktsiate
suur väljamüük, ehkki langusprotsendid olid mõnevõrra väiksemad kui esmaspäeval.
Äripäeva indeks langes ühe protsendi võrra 1208,39 punktini.

Aktsiate hinnalanguse põhjuseks võiks esmapilgul nimetada USAs alanud finantskriisi, mis on tänaseks laotunud üle kogu maailma.

Minu arusaamise kohaselt on Tallinna börsil toimunud hinnalangus seotud globaalsete protsessidega pigem kaudselt ja eelkõige emotsionaalne.

Selge see, kui kogu maailmas aktsiaturud langevad, siis tekib paratamatult mõte, et kuna me oleme muu maailmaga nii tihedalt seotud, siis ei saa ka meil teistmoodi minna. Seetõttu hakkavad ka meie investorid, kes hirmust, kes kasumivõtmise soovi tõttu, aktsiaid kiiresti müüma.

Teine põhjus on mõnevõrra otsesem. Välisturgude majanduskasvu aeglustumine vähendab sealset nõudlust. Tallinna börsiettevõtetest on Norma suunatud peaaegu ainult välisturgudele. Tallinki ja Baltika sõltuvus välisturgudest on väiksem, aga ikka oluline. Teiste börsiettevõtete seotus välisturgudega on tagasihoidlikum.

USA aktsiaturgudel oli eile suurim kukkumine alates 2001. aasta septembrist. USA ja Euroopa börsid saavutasid põhja alles 2003. aasta oktoobriks. Tallinna börsil toimus aga 2001. aastal pisike tõus, kahel järgneval kerkis Äripäeva indeks aga 30 ja 50 protsenti. Seega liikus Tallinna börs eelmise globaalse börsilanguse ajal muu maailmaga võrreldes vastassuunas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. September 2008, 16:42
Otsi:

Ava täpsem otsing