Ketlin Priilinn • 16. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Keerdtrepp aitab teisele korrusele kitsas ruumis vaid redelist paremini

"Keerdtreppide valmistamine on keeruline ja vajab head oskusteavet ning kogemust," hajutab ASi E-Betoonelement turundus- ja müügidirektori Mart Arro ettekujutust keerdtrepist kui millestki imelihtsast. Sellise trepi puhul tuleb arvestada inimeste arvu, pöörderaadiuste, aga ka mugavusega. Võrreldes tavatreppidega on keerdtrepi tegemine kallim. Tuleb ju ruumi säästu nimel luua keerukas, kuid vastupidav konstruktsioon.

Firmas valmivad ühe astme kaupa keskposti ümber paigaldatavad ja lihtsalt umbselt valatavad trepid. Esimestel on 600 või 700 mm laiune betoonist trepitala, millele kinnitatakse kas dekoratiivbetoonist või puidust astmeplaadid. Teine on lihtsalt 1200-1600 mm laiune valutrepp. Kuid sedagi saab katta dekoratiivbetooni, puidu või muuga. Kuid selliste treppide suurim kõrgus on 3,4 meetrit.

Erihooldust keerdtrepid kasutamisel ei vaja. Sõltuvalt valitud viimistlusest võib osutuda vajalikuks trepi käigupindade kaitsmine. Oluline on tema sõnul kaitsta dekoratiivbetoonist treppe ehituse ajal. Selleks sobib vineer või vilt.

Prominent Plastik Metall OÜ juhataja Enn Kallase sõnul valmistab firma keerdtreppe kandvast metalltorust, mis hoiab koos üksteise otsa laotud astmemooduleid.

Metallist astmemoodulile saab kinnitada tavaliselt puitastme. Tavalised puiduliigid on mänd, kask, saar ja tamm. Astmete peale kinnituvad omakorda käsipuud.

Levinuim on spiraalikujuline piire, mis on valmistatud alumiiniumlatist ja puiduimitatsiooniga PVCst.

Keerdtrepi kavandamisel on vaja teada ruumi kõrguste vahet põrandast põrandani, vahelae paksust ning ka seinte asetust all- ja ülakorrusel. Üldjuhul teeb korrustevaheline keerdtrepp 270-360kraadise keeru ning et trepi astmete arv sõltub kõrguste vahest ja astme tõusust. "Kogemus näitab, et tellijal on üldjuhul keerdtrepi planeerimisega raskusi," tõdeb Kallas.

Keerdtrepp OÜ projekteerija Raigo Salongi sõnul soovitakse praegu puitastmetega treppide seas õlitatud astmeid. Kuid nendega on jändamist rohkem, õli vajab sõltuvalt kasutajate hulgast ja kasutamise sagedusest vähemalt iga kolme aasta tagant uuendamist. Metallist trepi hooldamine on hulga lihtsam.

Kuna tavalisel klassikalisel ehk kitsal keerdtrepil on väga ebamugav käia, võiks seda pidada nii-öelda hädaolukorra lahenduseks ehk siis viimaseks võimaluseks, kui midagi muud tõesti teha ei anna. Samuti sobib see ruumidesse, kus seda kasutatakse minimaalselt.

Võiks koguni öelda, et redeliga võrreldes on keerdtrepp vaid õige pisut mugavam! Seega tuleks enne niisuguse lahenduse kasuks otsustamist kindlasti arvestada, et pikemas perspektiivis võib ebamugavus häirima hakata.

Keerdtrepi pluss on aga see, et tavalise trepiga võrreldes võtab ta vähem põrandapinda.

Paljude arvates jätab see ka stiilse ning efektse mulje, eriti kui õnnestub veel leida mõni 20. sajandi alguse malmist moodultrepp, mis mõjub ruumis efektse skulptuurilaadse ruumiaktsendina. Avalikes ja ühiskondlikes hoonetes tihtipeale kasutust leidev lai keerdtrepp on loomult ja mugavuselt aga võrreldav tavatrepiga.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt