Värskes tuulepargi-tülis Haljala vallas on teravalt sõna võtnud taastuvenergia arendaja Sunly Wind: üksnes see, et osale kohalikele mõte ei meeldi, pole põhjus kogu asi seisma panna.

- Lääne-Virumaal Vinni vallas on kohalikud teravalt tuuleparkide vastu ning arendajaga tuli isegi kohtusse minna – sealt võttis vald vastu kaotuse. Sarnased probleemid kerivad nüüd ka Haljala vallas.
- Foto: Sven Arbet / Delfi Meedia / Scanpix
Haljala vallas on algatatud kaks tuuleparkidega seotud eriplaneeringut. Esiteks uuritakse, kas valla kesk- ja idaossa võiks umbes 240 ruutkilomeetri suurusele alale rajada tuulepargid ning kui võiks, siis kuhu täpsemalt. Lisaks uuritakse valla lääneosas umbes 87 ruutkilomeetri suurust ala, et hinnata, kas sinna saaks teha tuule- ja päikeseenergia hübriidparki.
Haljala vallas on hulk kohalikke aga juba kohe selgeks teinud, et tuuleparke nende juurde teha ei tohi ning eriplaneeringud ja keskkonnamõjude hindamised tuleb seega katki jätta. Petitsiooni esitanud kohalikud leiavad, et neil on õigus otsustada, millist elukeskkonda nad tahavad.
Haljalasse arendamisest huvitatud taastuvenergiatootja Sunly pole selle seisukohaga mõistagi nõus. Lähedal asuv Vinni vald, mis on sarnase tüli värskelt üle elanud ja kohtustki lahendi kätte saanud, tunneb, et riik on omavalitsused raske teemaga üksi jätnud.
Kohalike õigustatud ootus
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti ja teiste Ida- ja Kesk-Euroopa riikide osalusega Enery Energy plaanib kahe aastaga Lüganuse valda püstitada kuni 22 tuulikuga tuulepargi. Viimasel riigi vähempakkumisel osalenud tuuleparkidest on see kardetavasti ainus, mis õigeaegselt valmib.
Kohalikud omavalitsused saaksid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettepaneku järgi nii maismaa kui meretuuleparkide talumise eest iga aastast tasu.
Tormiiilid võivad tuuliku rivist välja lüüa
Tänase tormise ilmaga väntavad tuulikud tavapärasest olulisemalt rohkem elektrit, kuid liiga kõvad tuuleiilid hakkavad ka tuulikute tööd segama. Elektri hinda Eesti suurem tuuleenergia tootmismaht siiski alla ei too.
Riigi pealtnäha tõhus plaan püstitada riigimaale kuni 200 tuulikut sisaldab peidetud tagajärgi ning survestab kohalikke omavalitsusi vastuvõetamatult, kirjutab Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum (Isamaa).
See on müüt, et kestlik lahendus on kallis, rõhutab Põhja-Tallinnas kestlikku Hundipea linnajagu rajav Markus Hääl.