S P: Balti riigid laenukriisis kõige haavatavamad, reitingud ohus

26. september 2008, 15:05

Reitinguagentuuri S P sõnul on maailma
finantsturge haaranud laenukriisis Ida-Euroopa riikidest kõige haavatavamad
Balti riigid, mida võib ees oodata reitingu langetamine.

Neil riikidel on suur jooksevkonto defitsiit ning suure summa eest laene ja võlakirju, mille refinantseerimine võib maailma laenuturul tekkinud olukorra tõttu keeruliseks osutuda, vahendab Financial Times.

Läti pangandussektoril on üleval 26,2 miljardi dollari eest kohustusi, mis tuleb sel aastal refinantseerida (summa vastab 79%le SKPst), Eestil 18,4 miljardit dollari (77% SKPst) ja Leedul 25 miljardi dollari eest kohustusi (53% SKPst).

Kõigi kolme Balti riigi reitinguväljavaade on negatiivne, mis on esimene samm reitingu langetamise suunas. Reitingu langetamine mõjutab laenusaamist kapitaliturgudelt - nende järgi orienteeruvad investorid, kui otsustavad, milliseid võlakirju osta.

Lisaks Balti riikidele on kõige keerulisemas seisus ja reitingu langetamise ohus Kasahstan, Montenegro, Serbia, Rumeenia ja Ungari.

„Ida-Euroopas majanduse ülekuumenemisest ja ülemäärasest võimendusest johtuvad riskid, mis võivad mõjutada majanduse kasvu ja valitsuste potentsiaalseid kulutusi ülekoormatud panganduse rekapitaliseerimiseks, seletavad viimase 12 kuu jooksul sagenenud reitingute langetamisi,“ teatas S P.

Värskelt langetas agentuur Moody’s Venemaa pangandussüsteemi reitingut.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. September 2008, 15:05
Otsi:

Ava täpsem otsing