USA presidendiks valiti Obama

05. november 2008, 06:14

Illinoisi senaator Demokraat Barack
Obama valiti järgmiseks neljaks aastaks, vabariiklast John McCaini
edestades, USA 44. presidendiks. USA jaoks on tegemist uue peatükiga ajaloos,
kuna esimest korda valiti presidendiks musta nahavärviga mees, vahendas
Bloomberg.

USA valimissüsteem eeldab, et võitja peab saama 270 valijamehe hääled. Obama ületas nõutava piiri ning tal on 338 valijamehe hääled, vahendas CNN.

McCainil on 160 valijamehe häält, mis näitab Obama tugevat edumaad. Obama võttis suure võidu Virginia osariigis, mis pole demokraatide poolt hääletanud juba 1964. aastast.

Obama tänas kõiki hääletamas käinuid, oma abikaasat, tütreid ja tunnistas, et tal on kahju, et tema hiljuti surnud vanaema ei saa olla praegusel hetkel temaga ning ta tänab oma vanaema, et viimane aitas kaasa tema kasvatamisele. Värskelt valitud president tänas konkurenti John McCaini ning ütles, et ta võitles kõvasti ning, et ta jääb ootama koostööd McCainiga.

Vastvalitud president ütles oma toetajatele, et muutused on tulnud USAsse. "Meie tee saab olema pikk. Meie tõus saab olema järsk. Me ei pruugi jõuda sinna ühe aastaga, kuid ma pole kunagi varem olnud lootusrikkam, kui ma olen seda praegu." On veel palju teha nentis Obama oma kõnes ning lisas, et küsigem endalt täna mida me tahame, et näeks meie lapsed, kui nad elavad järgmisel sajandil. Mõeldes sellele peame me tegutsema. „Jah me suudame seda. Jumal õnnistagu Ameerikat.“

McCain õnnitles Obamat valimise puhul USA, selle maa presidendiks, mida nad mõlemad armastavad. "Ma luban talle, et teen kõik mis minu võimuses, et aidata teda läbi mitmetest raskustest, millega meie riik kohtub."

Obama demokraadist konkurent Hillary Clinton ütles, et Obama võiduga tähistame me ajaloolist võitu ameeriklaste jaoks.

Massid on kogunenud Valge Maja juurde, et uut presidenti õnnitleda, vahendas CNN Live. Martin Luther Kingi noorim tütar Bernice King ütles CNN Live'ile antud intervjuus, et tal on väga hea meel Obama võidu üle ning tema ise oleks selle tulemuse üle uhke.

George W. Bush sündis 6. juulil 1946. Ta on vabariiklane ja Ameerika Ühendriikide president alates 20. jaanuarist 2001, mis teeb temast USA 43-da presidendi. 2004 valiti ta teiseks ametiajaks ning see lõpeb 20. jaanuaril 2009.

Aastatel 1995–2000 oli Bush 46. Texase kuberner. George W. Bush oli esimene USA president, kes külastas Eestit.

Enne Bushi oli kaks ametiaega president Bill Clinton, kes sündis 19. augustil 1946. Demokraadist Clinton oli Ameerika Ühendriikide 42. president aastatel 1993 kuni 2001, seega ka kaks ametiaega.

Clintoni ametiajal läbis USA oma ajaloo pikima rahuaegse majanduskasvu perioodi. Bill Clinton esines 2002. aasta juuni alguses Äripäeva seminaril, kuid siis ei olnud ta enam USA president.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. November 2008, 10:32
Otsi:

Ava täpsem otsing