Obama võtab rikkamatelt ameeriklastelt rohkem makse

06. november 2008, 09:53

Presidendivalimised võitnud Barack Obama
seisab nüüd silmitsi katsumustega: võidelda tuleb majanduskriisiga, lõpetada
sõda Iraagis ning vaadata põhjalikult üle tervishoiusüsteem.

Obama ettepanekud vahendas Wall Street Journal.

Eelarve: Lubab ohjeldada eelarve puudujääki, kuid pole veel päris täpselt öelnud, kuidas ta seda kavatseb teha. Kavatseb teravalt jälgida kulutusi.

Maksudest: Tõstab nende inimeste makse, kes teenivad aastas üle 250 000 dollari. Maksud tõusevad 35%-lt 39,6%ni. Plaan vähendaks kesklassi ja vaesema klassi maksustamist. Aastaks 2012 peaks keskklass nägema on tulumaksujärgset tulu tõusmas 5 protsendi võrra ehk 2200 dollarit aastas.

Ettevõtte tulumaks: Obama arvatavasti alandab ettevõtte tulumaksu osana suuremast maksureformi plaanist.

Kapitalikasum: Tahab tõsta tulu kapitalikasumilt ja dividendidelt 15%-lt 20%ni ning inimestelt, kes teenivad aastas rohkem kui 250 000 dollarit. Kaalub kapitalikasumi mitte maksustamist algusfaasis olevate ettevõtete puhul.

Kaubandus: Kavatseb taas läbirääkimisi pidada Põhja-Ameerika Vabakaubanduse Assotsatsiooniga (NAFTA) ning kärpida maksusoodustusi neilt ettevõtetelt, kes viivad oma tootmist teisele maale.

Tervishoiureform: Tahab läbi valitsuse poolt loodavate süsteemide parandada nende ameeriklaste olukorda, kellel puudub ravikindlustus. Lisaks tahab ta luua reforme, mis julgustaksid ettevõtjaid tagama oma töölistele hüvitisi või maksta preemiaid. Kogu see reform võib hinnanguliselt valitsuse eelarvest viia 50-65 miljardit dollarit aastas. Obama ütles, et selle saab kompenseerida mujalt kokku hoides.

Sotsiaalkindlustus: Tahab vähendada maksimaalsissetulekut, mis oleks kaetud sotsiaalkindlustusega, et hoida programmi käigus. Pole mainitud retseptiravimite soodustusi.

Energia ja keskkond: Tahab 10 aasta jooksul investeerida 150 miljardit dollarit alternatiiv- ning tuumaenergiasse. Tahab 2030. aastaks tõsta energia tõhusust 50% ning pooldab heitgaaside vähendamist.

Muud kulutused: tahab investeerida infrastruktuuri 60 miljardit dollarit.

Demokraat Barack Obama võitis Ameerika presidendi valimised. Ametivande annab uus president 20. jaanuaril 2009.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. November 2008, 20:25
Otsi:

Ava täpsem otsing