Acconto Eesti: töötajate soodustused võivad väheneda

20. november 2008, 14:31

Sisuliselt uuel aastal on tööandjatel
valida, kas nende maksukulu suureneb märkimisväärselt või karmistatakse
ettevõttesiseseid sõiduautode kasutamise reegleid.

„Viimane variant tähendab töötajate jaoks tõenäoliselt tööandjate pakutavate soodustuste vähenemist või uue harjumuse juurutamise vajadust sõidupäevikute täitmise näol,“ märkis Acconto Eesti maksunõustaja Regina Valge, kes 9. detsembril ka raamatupidamisseminaril "Olulised muudatused raamatupidajale 2009. aastal"üles astub.

2009. aasta 1. jaanuarist jõustuvate tulumaksuseaduse- ja käibemaksuseaduse muudatuste järgselt on sõiduautode omatarbe käibemaksu arvestamise aluseks 4000 krooni, mis tähendab et sõidupäeviku mittepidamisel tuleks iga erasõitudeks kasutatava sõiduauto pealt tasuda 610 krooni käibemaksu.

Uued reeglid sõiduautode omatarbe käibemaksustamises toovad Valge sõnul kaasa muudatusi töösuhte mõlemale osapoolele: nii tööandjale kui töövõtjale.

"Kehtiva praktika kohaselt on seni ettevõtjate poolt eelistatud sõidupäevikute igakuisele täpsele täitmisele pigem ilma arvestust pidamata käibemaksu tasumine omatarbelt, kus käibemaksu arvutamise aluseks on tulumaksuseadusest tulenev erisoodustuse hind 2000 krooni," märkis Valge.

Nii või teisiti võib sõiduautode maksukulu kahekordistumise ning keerulise majandusolukorra tõttu Valge arvates eeldada, et suur osa ettevõtjaid piiravad ettevõtte autode kasutamise lubamist erasõitudeks või viivad sisse sõidupäevikute pidamise. Riigi jaoks võib see lõpptulemusena võib see tähendada tegelikult hoopiski senisest väiksemat maksutulu laekumist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2008, 16:16
Otsi:

Ava täpsem otsing