Teadlased toovad unenäod arvutiekraanile

16. detsember 2008, 13:07

Jaapani teadlased töötasid välja
tehnoloogia, mis tulevikus võiks tuua arvutiekraanile pildid inimeste peas
toimuvast, näiteks unenägudest.

Jaapani neuroteaduste uurimisinstituudi ATR Computational Neuroscience Laboratories teadlastel õnnestus otse inimeste ajust pärit kujutisi töödelda ja näidata neid arvutiekraanil, kirjutas Physorg.

Kuigi praegu on õnnestunud kujutada vaid lihtsaid ajupilte, võiks tehnoloogia teadlaste hinnangul edasi areneda, kuni lõpuks saab pildile tuua ka inimeste unenäod.

„Esimest korda sai võimalikuks aju aktiivsusele põhinedes tuua arvutiekraanile kujutis, mida inimene nägi,” kirjutasid teadlased avalduses. "Selle tehnoloogia edasiarenduse abil võib kunagi olla võimalik lindistada ja uuesti ette mängida ka unenägusid.”

Kui inimesed mingit objekti vaatavad, tekib sellest kujutis silma reetinale, kust see edastatakse elektriliste signaalidena ajukoore nägemiskeskusesse. Yukiyasu Kamitani juhitud töörühmal õnnestus need signaalid kinni püüda ning nii inimeste nähtud kujutluspilt arvutiekraanil taastada.

Katses näitasid teadlased inimestele tähti, mis moodustasid sõna „neuron”. Neil õnnestus inimeste aju aktiivsust mõõtes see sõna ka arvutiekraanile tekitada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2009, 08:40
Otsi:

Ava täpsem otsing