Dollari rallile võib kriipsu peale tõmmata

Mait Jüriado 17. detsember 2008, 22:23

Järjekordne USA föderaalreservi
intressikärbe ning USA valitsuse järeleandmatu rahapumpamine majandusse tähendab
tõenäoliselt seda, et dollarirallile euro vastu võib kriipsu peale
tõmmata.

See ei olnud väga kaua aega tagasi, kui dollari hakkas rallima euro vastu, kuid järjekordne USA föderaalreservi intressikärbe ning hinnasildinumber USA valitsuse abipaketil, on euro pannud dollari vastu rallima nädalaga üle 10%.

USA valitsus on sunnitud olnud raha juurde printima, et rahastada oma uusi algatusi ning turgutada oma majandust. Suure tõenäosusega jätkuvad rahatrükkimised ka lähiajal, sest raha kavatsetakse anda ka General Motorsile, Fordile ning Chryslerile, et nood pankrotist päästa.

Euro on 12% kaugusel oma juuli tippudest ning mõnede analüütikute sõnul ei oleks nad üllatunud, kui neid tasemeid nähtaks juba lähiajal. Põhjuseks on ka Euroopa keskpanga otsus, nagu intresse ei kavatseta enam langetada. Kui aga Euroopa keskpank peaks ikkagi intresside kallale minema, ei oleks euro stabiilsus nii kindel.

Kui USA valitsus jätkab abiprogrammide "masstootmist" ning muude stiimulpakettide väljastamist samas tempos, on oodata dollari jätkuvat nõrgenemist nii euro kui ka Jaapani jeeni vastu. Jeen on tõusnud dollari vastu sellel aastal 23%.

CNNi sõnul on nõrgal dollaril ka omad plussid, mis turgutavad USA eksporti ning millest saaksid kasu sellised suurettevõtted nagu General Electric, Procter Gamble, Coca-Cola ja paljud teised.

Dollari jätkuv nõrgenemine peaks aga rõõmu pakkuma paljudele eestimaalastele, kes üle lahe internetikaubamajadest tahavad tellida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. December 2008, 23:10
Otsi:

Ava täpsem otsing