Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Käibemaksupettused kütuseäris: maksudest hoidujad ostavad kokku soikunud firmasid

    Paar aastat tagasi asutatud ehitusfirma Linum Ehitus endine omanik Kaido Kesalo müüs ettevõtte eelmise aasta sügisel maha ega tea sellest enda sõnul rohkem midagi. Vahepeal on talle kuulunud ettevõttest saanud kütusemüüja, mis paistab silma maksudest hoidumisega.
    "Mina ei tea kütuse müümisest midagi, meie tegelesime ehitusega ja kui see valdkond polnud enam atraktiivne, müüsime ettevõtte," räägib ta. Müügitehing toimus tutvuste kaudu ning detailidest ei osanud Kesalo rääkida.
    Linum Ehituse ostis mullu 23. septembril Urmas Kütt, kes on äriregistris enda elukohaks märkinud korraga nii Viljandi kui ka Hispaania Malaga. Kuu aega pärast ostutehingut muutis uus omanik ettevõtte nime osaühinguks Linum Oil ning novembri alguses registreeris ettevõtte kütusemüüjaks. Majandustegevuse registris püsitud kuue kuu jooksul ei ole ettevõte esitanud ühtegi käibemaksudeklaratsiooni.
    Urmas Kütt on muu hulgas tänavu asutanud kolm firmat ja kõigil kolmel on seni tegutsetud kuude eest esitamata mitu käibemaksudeklaratsiooni. Küti veebruaris asutatud ettevõttel LK Mets on juba ka 1,3 miljoni krooni suurune käibemaksuvõlg.
    Põhjus, miks kütusemüüjad olemasolevaid firmasid ihalevad, on maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhi Egon Veermäe sõnul selles, et uutele kütusemüüjatele ei anna maksuamet enam niisama lihtsalt tegutsemiseks vajalikku käibemaksukohuslase numbrit.
    "On näha, et petturid otsivad nüüd vanu ettevõtteid, mis on seisma jäänud, kuid mil on olemas käibemaksukohuslase number," nendib ta. Veermäe lisas, et viimase aasta jooksul on numbrit taotlenud sadakond kütusemüüjat, ent välja anti see vaid pooltele soovijatest.
    Eeltooduga sarnaseid skeeme avastas Äripäev majandustegevuse registrist läbi käinud kütusemüüjate tausta kontrollides veel. On põhjust arvata, et need on vaid jäämäe veepealsed osad.
    2005. aasta alguses asutatud ehitusfirma Okei Ehitus ilmus kütusemüüjate registrisse mõni päev enne omanikuvahetust eelmise aasta lõpus. Registris püsis firma korduvate ettekirjutuste täitmata jätmise tõttu vaid viis kuud, mil jäid ootuspäraselt esitamata ka maksudeklaratsioonid.
    Okei Ehituse endine omanik Kristo Kempi nimetab tagantjärele temalt firma ostnud Kalle Suursaart parajaks kaabakaks.
    "Ta oli minu tuttava tuttav, aga kui tahtsin ennast pärast notariskäiku firma juhatuse liikme kohalt kustutada, ei ilmunud ta enam välja," meenutab mees. Lõpuks sai Kempi paberid ise korda aetud, kuid uut omanikku Suursaart ta enam kätte ei saanudki. "Ta vahetas endal isegi telefoninumbri ära," ütleb Kempi.
    Suursaare 2007. aasta lõpus ostetud firma Stereomerk OÜ on samuti olnud registreeritud kütusemüüjaks ja eelmise aasta algusest on sel esitamata kuus käibemaksudeklaratsiooni.
    Nende kahe näite puhul on märkimisväärne, et kuigi uued omanikud on firmade eesotsas tegutsenud juba rohkem kui pool aastat, kuuluvad äriregistris rippuvad kontaktandmed ikka veel endistele omanikele. Linum Oili ja Okei Ehituse uued omanikud jäidki Äripäevale kättesaamatuks.
    Egon Veermäe sõnul tegeleb Eesti kütuseturul käibemaksupettustega kindel seltskond inimesi, kes kasutab ohtralt variisikuid.
    "Eestis tegutsevad käibemaksupettustega ikka kohalikud. Kas nad on seotud ka Läti grupeeringutega, on keeruline ja ennatlik öelda," nendib maksuametnik.
    Äripäevale jäi teiste hulgas silma kolm ettevõtet, mille registreerisid kütusemüüjaks nüüdseks juba endised omanikud. Pärast seda müüsid nad ettevõtte 21aastasele Stanislav Vornikoglole, kes on äriregistris enda asukohaks märkinud nii Riia kui ka Tallinna.
    Bioextra OÜ, mille põhitegevuseks on 2007. aastal märgitud matusetalituse korraldamine, leiab nüüd kütusemüüjate hulgast. Firma endine omanik Kalle Kaljula nendib, et tegeles natuke kinnisvaraga, ent viimasel ajal rohkem kütusega. Tänavu veebruaris registreeris ta enda firma majandustegevuse registris kütusemüüjaks.
    "Mina tahtsin sellest firmast lihtsalt lahti saada ja muude asjadega tegeleda. Ostja nõudmine oli, et ettevõttel oleks kütusemüügiks luba ja vajalik kindlustus, need olid olemas" räägib ta.
    Käibemaksudeklaratsioonid jäid maksuametile aga esitamata juba siis, kui firma omanik oli veel Kaljula ise. Selle kohta ütleb mees, et uus omanik võttis juba enne ostutehingut firma juhtimise üle ning tema ei tea käibemaksuprobleemidest midagi. Müügitehingu detaile ei suuda Kaljula meenutada, kuna peab seda tehingut ebaoluliseks.
    Vornikoglo leiab veel kahe kütusemüügiga tegelenud firma juhi ja omaniku kohalt. Nimelt ostis ta tänavu kevadel Mario Kääralt ettevõtte Andressen Group OÜ ning Erlend Kivikangurilt osaühingu ASW Invest.
    Mõlemad firmad registreeriti kütusemüüjaks eelmise aasta teises pooles, kuid kustutati sealt juba mõne kuu möödudes. Kurioosne on, et tänavu aprilliks, mil Vornikoglo nende kahe ettevõtte omanikuks sai, polnud kummalgi firmal enam kehtivat registreeringut kütuse müümiseks.
    Mario Käära ega Erlend Kivikanguriga ei õnnestunud Äripäeval ühendust saada.
    Äriregistris Vornikoglo kontaktnumbrile helistades kostus teade, et "sellele abonendile sissetulevad kõned on suletud". E-posti aadressil saadetud küsimustele me sisulisi vastuseid ei saanud. Kirja lõpus juhtis Vornikoglo Äripäeva tähelepanu, et ainult kohus saab otsustada, kes on süüdi.
    Kui praegu saab iga soovija oma ettevõtteid kütusemüüjaks registreerida imelihtsalt ja toastki väljumata, siis sügisel riigikokku jõudev käibemaksuseaduse muutmise eelnõu annab maksuhaldurile õiguse nõuda kahtlastelt kütusefirmadelt varalist tagatist.
    Mullu jäi maksuameti hinnangu riigil kütusesektorist saamata vähemalt 200 miljonit krooni käibemaksu. Suuremad kütusemüüjad usuvad selle summa olevat koos aktsiisipettustega ligi pool miljardit krooni. Petiste käes on viiendik kogu kütuseturust.
    Suurt huvi kütusemüügiga tegelemise vastu näitab see, et poole aastaga on end kütusemüüjaks registreerinud ligi kaks korda rohkem ettevõtteid kui mullu terve aasta jooksul.
    "Võtame kütuseturu pettusi väga tõsiselt ning oleme teemat korduvalt arutanud ja lahendusi otsinud," sõnab rahandusminister Jürgen Ligi. Pikemaks kommentaariks ei olnud ministril aega.
    Et petturite nahaalsust ohjeldada, on rahandusministeeriumis valminud käibemaksuseaduse muutmise eelnõu, mis teeb maksupettused kütuseturul ebamugavamaks.
    Ühe muudatusena lisandub punkt, et "maksuhalduril on õigus nõuda tekkida võiva maksukohustuse täitmise tagamiseks alkoholi-, tubakatoote- või kütuse käitlejalt tagatist maksukorralduse seaduses kehtestatud korras".
    Maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhi Egon Veermäe sõnul on petturitel oluliselt raskem, kui nad on sunnitud riigile deponeerima mingi summa. Samas nendib ta, selline meede võib ühiskonnas küsimusi tekitada, sest muudab ettevõtlusega tegelemise kohati senisest raskemaks.
    Eesti tanklate suurim kütusega varustaja Mazeikiu Nafta Trading House OÜ juht Tõnu Ääro on kriitiline, et olulised meetmed riigi poolt petturite tõkestamiseks on veninud. "Praeguseks tõusnud käibemaks on vesi maksupetturite veskile ja riigi tegutsemine maksude kogumisel ja maksupettuste ohjeldamisel on pehmelt öeldes nõrk," sõnab ta.
    Alexela Oil üks omanikest Heiti Hääl nendib, et mustalt "Läti kaubaga" turgu solkivad maksupetturid ahistavad kõiki ausaid kütusemüüjaid. Kui riigil on huvi, et kord majas oleks, siis tuleks turul osalejaid karmimalt kontrollida ja nende hulka ohjeldada, arvab Hääl.
    Teine muudatus, mis riigikogu heakskiidu korral käibemaksuseadusse kirjutatakse, puudutab tehinguid aktsiisiladudes. Nimelt muutuvad nii-öelda vahetehingud aktsiisiladudes käibemaksuvabaks ja käibemaksu tasub alles see, kes kütuse aktsiisilaost välja viib.
    "Pettus liigub sellisel juhul aktsiisilaost välja," sõnab maksuametnik Veermäe. Pettur peab siis kütuse ise ajutiselt kuhugi paigutama, samas on tal praegu mugav aktsiisilaos käibemaksu sisaldavaid arveid liigutada. Samuti on kergem tabada maksupettureid nende seast, kes on kütuse reaalselt aktsiisilaost välja viinud.
    Õliliidu juht Toomas Saks nendib, et kuigi pettuste tõkestamise püüd on on positiivne, arenevad samaväärselt regulatsioonidele ka petuskeemid.
    "Pettuste algatajad tuleb välja juurida!" põrutab Saks.
  • Hetkel kuum
Seotud lood

Tõnu Mertsina: riigi kommunikatsioon võiks arvestada selle mõju majandusaktiivsusele
Inimeste nõrk kindlustunne pidurdab tarbimise taastumist. Riik võiks oma avalikus kommunikatsioonis riigirahanduse, maksude ja sõjaohu kohta arvestada rohkem selle mõju majandusaktiivsusele, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Inimeste nõrk kindlustunne pidurdab tarbimise taastumist. Riik võiks oma avalikus kommunikatsioonis riigirahanduse, maksude ja sõjaohu kohta arvestada rohkem selle mõju majandusaktiivsusele, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
USA turg lõpetas aprilli languses, kuid kanepiaktsiatel oli võidukas päev
Teisipäevane kauplemispäev lõppes turu üldise langusega, tähistades 2024. aasta halvimat kuud, mil oma väärtust kaotasid suurimad aktsiaindeksid, toornafta ja kuld.
Teisipäevane kauplemispäev lõppes turu üldise langusega, tähistades 2024. aasta halvimat kuud, mil oma väärtust kaotasid suurimad aktsiaindeksid, toornafta ja kuld.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Luksusturismi ettevõtjad õpetavad, kuidas meelitada rikkad metsa raha kulutama
Saates “Turismitund” võeti luubi alla, kuidas rikkad inimesed majanduslanguse ajal enda hellitamisega toime tulevad.
Saates “Turismitund” võeti luubi alla, kuidas rikkad inimesed majanduslanguse ajal enda hellitamisega toime tulevad.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Põlva saunatootja asendas jahtunud turud ühe kliendiga USAs: “Tööd on rohkem kui peaks!”
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Kevadpüha raadios: juhtimisest, idufirmadest ja finantsidest
Kolmapäeval räägitakse Äripäeva raadios konkursi „Parim juht 2024“ finalisti, Swedbanki juhi Olavi Lepaga tulemustlikust juhtimisest.
Kolmapäeval räägitakse Äripäeva raadios konkursi „Parim juht 2024“ finalisti, Swedbanki juhi Olavi Lepaga tulemustlikust juhtimisest.
"Palun vabastada Eesti vahemikus ....–.... loodusõpetuse tunnist"*
Selle asemel, et spekulatiivses Euroopa Liidu trahvi hirmus end üles kütta, toetume faktidele ja vaidleme kokkulepped paremaks, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Selle asemel, et spekulatiivses Euroopa Liidu trahvi hirmus end üles kütta, toetume faktidele ja vaidleme kokkulepped paremaks, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Auto|Piloot. Uus Škodiaq on kohal. Kas nüüd tasub vana sissemaksuks anda?
Niigi äärmiselt ruumikas Škoda Kodiaq sai uue põlvkonnaga veelgi avaram, ent mitte ainult.
Niigi äärmiselt ruumikas Škoda Kodiaq sai uue põlvkonnaga veelgi avaram, ent mitte ainult.
Eesti tegi hinnatõusuga naabritele silmad ette
Euroala harmoneeritud tarbijahinnaindeks püsis aprillis aastatagusel ehk 2,4% tasemel, selgub Eurostati andmetest.
Euroala harmoneeritud tarbijahinnaindeks püsis aprillis aastatagusel ehk 2,4% tasemel, selgub Eurostati andmetest.
Raadio hommikuprogrammis juhtide abil kiirülevaade Eesti majandusest
Teisipäevases Äripäeva raadio hommikuprogrammis on kuus saatekülalist, kellega kaetakse suur osa Eesti majandusest.
Teisipäevases Äripäeva raadio hommikuprogrammis on kuus saatekülalist, kellega kaetakse suur osa Eesti majandusest.