USA säästuautode programm toetab kütuseõgardeid

13. august 2009, 19:46

Riigi poolt 3 miljardi dollariga toetatud
„Raha romude eest“ programm maksab peale ka 100 kilomeetri kohta vähemalt 13
liitrit sajale võtvatele masinatele, ehkki poliitikud räägivad kütuse
säästmisest.

Transpordiminister Ray LaHood, riigi viimaste nädalate parim automüüja, on loetlenud kuni 4500 dollariga tehingu kohta toetatava vana auto väljavahetamise programmi enim müünud mudeleid, mis on väiksemad ja võtavad vähem kütust, et kinnitada ürituse edukust, kirjutas AP.

Kaubaks lähevad siiski ka Ford F-150 pikap ja üks Cadillac SRX Crossoveri versioon, mõlemad täismassiga üle 2,7 tonni ja vähemalt 248 hobujõuga. „Nüüd on teedel 200 000 uut kütusesäästlikku autot kütusekuluga keskmiselt gallon 25 miili peale (9,1 liitrit/100 km – toim) bensiini neelavate pikapite ja SUVde asemel,“ kirjutas LaHood oma ametlikus blogis just enne kongressi hääletamist andmaks programmile veel 2 miljardit dollarit.

Uudisteagentuur küsis valitsuselt riigi toel müüdud autode nimekirja markide kaupa 31. juulil ega ole seda tänini saanud. Ministri poolt tsiteeritud TOP 10 erineb aga autoostjate veebisaidi Edmunds.com poolt automüüjate statistika põhjal koostatust just kütusesäästlike autode osakaalu poolest edukaimate seas.

Programm uute autode kütusesäästlikkusele väga rangeid piire ei sea. Miami Williamson Cadillac-Hummeri müügijuhil Beny Ledesmal on põhjust selle üle rõõmustada. Automüüja sõnul on romuprogrammi raames tema firmas müügiks läinud kolm kuuesilindrise mootoriga Cadillac SRXi ja veel kahega saavad asjad kohe aetud. Lähemal ajal on tol edasimüüjal soolas lootus müüa veel 14 pluss mõned Hummer H3Td. Mõlema kütusekulu algab 13 liitrist sajale kilomeetrile. „Programm edendab kahtlemata Cadillaci ja Hummeri müüki,“ kinnitas Ledesma.

Müügiks ei lähe riigi toel üksnes Ford Focus, Honda Civic ja hübriid Toyota Prius. Sobib ka Lexus RX 350 või Lincoln MKX, mõlemad kaunis kulukad suuremad sõidukid, mis võimelised ka väiksemat jahti vedama. Ostjate kvalifitseerumise tingimus on sama klassi sõiduki utiliseerimine, mis läbis galloniga vähemalt kaks miili vähem. See teeb liitri kütusega vaid 850 meetrit vähem ehk erinevus kütusekulus on tühine. Uus auto peab hinnalt jääma ka alla 45000 dollari (494000 krooni). Näiteks BMW X3 maksab USAs alla 40000 dollari.

Valge Maja pressiesindaja Jen Psaki sõnul vaadatakse AP teabenõue üle, et esitada ammendavad andmed. Samas nimetas ta programmi keskmise kütusekulu kokkuhoiul ikkagi kasulikuks.

Seni on automüüjad esitanud taotlusi programmist hüvitise saamiseks 292 446 müüdud sõiduki kohta.

Kodanike jälgimisgrupi Public Citizen esindaja Lena Ponsi sõnul pole üllatav, kui programmi toel ostetakse ka mitte kuigi säästlikke sõidukeid. Kui kongress seda asja algselt sel aastal otsustas, lasti kütusekulu piiramise nõudeid lõdvemaks. Pons kinnitas, et nende organisatsioon on samuti tulutult otsinud andmeid otsustamaks, kas programm on viinud inimesi autosid väiksema vastu vahetama või on selle raames soetatud sõidukite kütusekulu ainult marginaalselt väiksem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2009, 19:46
Otsi:

Ava täpsem otsing