Kadri Jakobson • 21. oktoober 2009 kell 21:00

Pärnumaa edukaimad ettevõtted

Eston Ehituse tegevjuht Priit Tiru eeldab, et ehitus saavutab järgmisel aastal stabiilsuse ja tagasilibisemine peatub.

Küsimustele vastab Eston Ehituse tegevjuht Priit Tiru.

Eston Ehitus kasvatas eelmisel aastal korralikult käivet ja kasumit. Kas oli tegemist plaanitud või üle ootuste tulemustega?

Tegemist oli plaanitud tulemusega. Valdkonna eripära on ajaliselt pikk ning tegevuste poolest mahukas protsess, enne kui üks ehitis valmis saab ehk 2008. aasta majandustulemuste aluseks olid suuresti 2007. aastal sõlmitud lepingud ning toonane hinnatase. Mulluse kasvu taga olid mõned suuremahulised objektid.

Jäite tulemustega rahule?

Oleme rahul, sest tulemused vastasid meie ootustele ja varasematele plaanidele. Kuna Eston Ehitusel olid käes suhteliselt suured objektid, mille ehitusaeg kestis üle aasta, oli lihtsam ka prognoose teha. Tublile tulemusele panid oma panuse pühendunud töötajad.

Milliste märksõnadega iseloomustate 2008. ja 2009. aastat Teie firma jaoks?

Ehitus käib majanduskavu ja -languse sabas. 2008 polnud Eston Ehitusele halb aeg hoolimata üldise majanduskasvu järsust pidurdumisest aasta teises pooles, sest tegelesime varem saadud ehitustellimuste täitmisega. Praeguseks on majanduse jahtumine jõudnud viivitusega ka ehitusturule ning sellega peame me arvestama ka oma igapäevategevuses. Ehitusmahud turul kukuvad tänavu võrreldes eelmise aastaga oluliselt, käibekasvud asenduvad langustega, võlgnike arv kasvab ning mõne firma jaoks on tegemist ilmselt ka tõsise olelusvõitlusega. Võib arvata, et järgmisel aastal Äripäeva edetabelite ülemisest osast ehitusfirmasid enam ei leia. Ehitusturul on ära kadunud eratellijad ning jäänud on riigi tellimused, kus konkurents on ülisuur.

Milliseid tulemusi planeerite käibes-kasumis 2009. aastal?

Börsiettevõtte Nordecon International tütarfirmana ei saa me kahjuks seda teemat lähemalt kommenteerida. Majandustulemused, võimalikud prognoosid ja vastavad kommentaarid avaldab kontsern börsiteadetes.

Millega arvestab Eston Ehitus Eesti majanduses järgmisel aastal - algab kasv, jätkub langus või stabiliseerume samal tasemel?

Majanduskeskkonna muutumise mõju avaldub ehitusturul teatud nihkega, seega algab ehituses kasv hiljem kui mujal sektorites. Samas tuleb arvestada ka sellega, et tõus tuleb tõenäoliselt aeglasem - investorid ja ettevõtjad on sellest kriisist ehmunud ning kaaluvad oma otsuseid varasemast kauem ja hoolikamalt. Eeldatavalt on ehituses järgmisel aastal saavutanud stabiilsuse ja tagasilibisemine peatub.

Estoni tulemused külmuval ehitusturul kasvasid. Kuidas Te firma edukalt majanduslangusest välja juhite?

Ega Eston Ehituski vastuvoolu uju, arvestades praegust tegutsemiskeskkonda. Tegeleme kulude kokkuhoiuga nagu teisedki firmad, kärpimine on puudutanud nii palkasid kui ka töötajate arvu, üle on vaadatud mitmed lepingud ja suhted problemaatiliste koostööpartneritega. Me eeliseks on kindel seljatagune Nordeconi kontserni näol, kontserni koosseisus on lihtsam üle elada ka majanduslikult raskemad ajad.

Milline on suurim oht ja võimalus nii Pärnumaa kui ka ehitusfirmadele?

Eston Ehituse tööpiirkonnaks on peamiselt Lääne-Eesti. Pärnu elamuturg on mitmeks aastaks üleküllastunud, ka pole ette näha tööstusehitisi. Sama lugu on ka Lääne maakonnas ja saartel. Ehitusfirmad arvestavad järgneval paaril aastal peamiselt omavalitsuste ja riigi tellimustega, mida finantseeritakse euroraha abil.

Metoodika

Lähteandmed on kahe viimase majandusaasta käive, kasum/kahjum enne makse ja omakapital kokku aasta lõpus.

TOPi pääsemiseks peab ettevõte asuma või omama tootmistegevust vastavas maakonnas ning olema tegutsenud vähemalt kolm viimast aastat.

Näitajate põhjal reastati ettevõtted edetabelitesse.

Kogu Pärnumaa ettevõtete edetabel www.aripaev.ee/top

Hetkel kuum