Sten Tamkivi: maksusüsteem peab motiveerima töötajate optsioone

Indrek Kald 13. november 2009, 14:10

Skype’i juhi Sten Tamkivi sõnul peaksid ettevõtted saama töötajaid optsioonidega motiveerida ilma ahistava maksustamiseta.

Rahandusministeeriumis ringleva mustandi põhjal on plaanis kuulutada erisoodustuseks välisfirmade optsioonid Eesti töötajatele. Eestis registreeritud ettevõttel on töötajate kaasamine omanikeringi Tamkivi sõnul juba tehtud ebaratsionaalselt kalliks ning nüüd tahetakse seda korrata ka välisfirmade puhul.

"See süvendab lõhet tööandjate ja töötajate vahel, ei võimaldanud töötajatel saada õiglast osa möödunud majandusbuumi viljadest ja viib praeguse majanduskriisi ajal diskussiooni ühistelt pingutustelt august väljatulemiselt hoopis koondamishüvitistele ja sotsiaalabile," kirjutas ta oma blogis.

Samuti ei saa Eestis alustav ettevõte Tamkivi kinnitusel meelitada endale kampa parimaid ajusid. "Tal ei ole veel raha ei neile kõrgete palkade maksmiseks ega ka riigile maksude maksmiseks, et neile optsioone pakkuda," lisas ta.

Kui Eesti firmal on sidus- või emafirma välismaal, saab too enda aktsiatele optsioone vormistada ka siis, kui optsiooni saaja on Eesti residendist Eesti firma töötaja. Tulumaksu peab siis tasuma juhul, kui tulu tekib. Selliste firmade näideteks on Skype, mille emafirma on noteeritud New Yorgis ja Londonis noteeritud Playtech.

Tamkivi märkis, et alustav firma saab motiveerida oma töötajaid optsioonidega, kui viib peakorteri või mõne tulu tootva üksuse Eestist välja ja jagab osalusi seal. "Ma tean, et ka seda kasutatakse, ja pean sellisele tegevusele (eksportivate Eesti firmade tulude peletamine kodumaalt) sundivaid käike riigi poolt kuritegelikult lühinägelikuks," lisas ta.

Kehtiva tulumaksuseaduse §48 järgi maksustatakse optsioonid üleandmise hetkel erisoodustusena, st nii tulu- kui sotsiaalmaksuga. See on vale mitme nurga alt, sõnas Tamkivi.

"Optsiooni vastuvõtmine on töötaja poolt sisuliselt otsus investeerida finantsturgudele (tasudes investeeringu eest oma tulevaste aastate pühendumusega) ja võtta teadlikult sellega kaasnevad riskid," põhjendas ta.

"Optsioon osta aktsiat ei ole töötasu osa, kuna see ei tähenda regulaarseid väljamakseid tööandja poolt, vaid üksnes teoreetilist tulevikutulu, mida töötaja võib, aga ei pruugi saada, müües tulevikus oma saadavad aktsiad," märkis Tamkivi. Kui optsioon ei ole palgatulu, ei peaks me rääkima ka sotsiaalmaksust, lisas ta.

Ka on Skype’i juhi ütlusel maksustamiseks vale optsiooni üleandmise hetk. "See, kas töötaja saab tulu või ei saa, selgub tulevikus – ja kui see peaks juhtuma, siis tollel tulevikuhetkel tulekski maksustada saadud reaalne tulu tulumaksuga," sõnas ta.

Riik ei teeni praegu ja ma kaldun arvama, et pärast sellist muudatust ei teeniks ka edaspidi, kui maksustamine toimub enne (teoreetilisi) tulusid, märkis Tamkivi.

Tema kinnitusel tuleb Eesti ja välisfirmade vahel valitsev ebavõrdus ühtlustada. "Aga mitte nii, et mitte kumbki ei saaks töötajaid optsioonidega motiveerida, vaid vastupidi – et mõlemad saaks ja tahaks seda rohkem teha," kinnitas Tamkivi.

"Kui meie töötajad ei saa olla omanikud, siis jäämegi lihtsaks allhankemaaks, kust parimad ajud lahkuvad kohta, kus nad saavad olla midagi enamat kui lihtsalt palgatöötajad," lisas Skype’i juht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. November 2009, 14:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing