Romet Kreek • 19. november 2009 kell 21:00

Brasiilia hiilgas ebameeldivalt

Mõne aja eest sai Brasiilia hakkama negatiivse teoga. Nimelt kehtestati üleöö maks välismaalste aktsiate ja võlakirjaostudele.

Selle peale kirjutasin, et kas sellise maa aktsiaturule on üldse mõtet investeerida, kes püüab välisinvestoreid eemale peletada ja kohtleb välismaiseid investoreid ebavõrdselt. Maksust sai mööda hiilida, ostes näiteks USAs Brasiiliasse investeerivate börsil kaubeldavate fondide osakuid või aktsiate hoiutähti ning seda ilma välisinvestoreid ahistava maksuta.

Viimase probleemi on nüüd Brasiilia valitsus suutnud lahendada ja seda mitte investorite huvides. Kuna oli selge, et aktsiate kauplemine ja kapitali kaasamine kipub välismaale minema, karistab nüüd täiendava maksuga Brasiilia neid ettevõtteid, kellel on välismaised aktsiate hoiutähed, näiteks USAs. Maksu suuruseks on 1,5 protsenti.

Brasiilia üritab selliste sammudega seista vastu rahvusvaluuta reaali tugevnemisele välisvaluutade suhtes välisraha tungi ohjeldamisel Brasiilia aktsiatesse ja võlakirjadesse.

"Kogu see asi on nii naeruväärne ja väga madal püüe kontrollida midagi, mida ei peaks tegema," ütles New Yorgis tegutseva Deltec Asset Managementi fondijuht Greg Lesko Bloombergile. "See instrument ei anna soovitud efekti."

Kui ikka väliskapitali ei soovita, siis ei pruugi see sinna ei tulla. Ehkki Brasiilia on atraktiivne kasvupiirkond, ei ole see ainus kasvuoaas maailmas. Arenevate turgude analüütikud on kärpinud Brasiilia aktsiate ostusoovitused rekordmadalaks, kuna suhtarvudelt on aktsiaturg kuue aasta kalleim ja valitsuse soovib lisada makse.

Europõhiselt on aktsiaturg tänavu tootluselt maailma parim. Brasiilia aktsiad on tõusnud aasta algusest 123,5 protsenti. Teisel kohal oleva Vene aktsiaturg on tootnud 117,1 protsenti ja kolmandal kohal olev Peruu 109,6 protsenti.

Ma ei ole kaua aega Brasiilia aktsiaturule investeerinud. Selleks, et saada osa majandusarengutest, ei pea ostma selle maa ettevõtete aktsiaid. Minu jaoks teevad selle töö ära ostetud Hispaania suurpankade aktsiad. Hispaania pankade jaoks on Brasiilia koduturg ning sealt teenitakse muul moel kui väärtpaberitesse investeerimise teel.

Hetkel kuum