Kevadkarud põksivad pulle

Silvia Viidik 08. detsember 2009, 00:00

Kuigi mitmed analüütikud ja investorid ootavad järgmisse aastasse aktsiahindade tõusu jätkumist, paistab optsioonikauplejate ja mõne fondijuhi laubalt pigem sügavaid murekortse.

Aastase tähtajaga optsioonid, mis kaitsevad investorit Standard & Poor's 500 aktsiaindeksi languse vastu, maksavad 22 protsenti rohkem kui ühekuused samasugused lepingud, selgus Barclaysi ja Bloombergi andmetest. (Viimati oli optsioonihindade vahe nii suur 2000. aasta internetimulli lõhkemisel.) Optsioonidega kauplejad on üpris veendunud, et aasta pärast on tõepoolest vaja olulisemalt suuremat kaitset aktsiaindeksi vajumise vastu kui lähemal ajal.

Lisaks näitab see, et kõikide väga optimistlikeks muutunud analüütikute prognoosid 2011. aasta erakordseteks kasumiteks võivad olla pisut liialdatud. Aga need lootused on juba suuresti aktsiatesse sisse kirjutatud.

"Järgmisel aastal kukuvad aktsiahinnad 80protsendilise tõenäosusega," kinnitas Bloombergile 2008. aastal 99 protsenti konkurentidest edestanud Hussman Strategic Growth Fund juht John P. Hussman. Temaga nõustub ka Societe Generale globaalstrateeg Albert Edwards, kes usub et aktsiad langevad allapoole märtsis saavutatud põhjasid.

Kas võiks arvata, et aktsiaturgudel kappavad juba üsna väsinud pullid?

USA investeerimisettevõtete ühenduse ICI andmetel on investorid alates 21. oktoobrist aktsiafondidest välja võtnud juba 14 miljardit dollarit ning oma aktsiapositsioone vähendavad kiiresti ka pensionifondid.

Üheks põhjuseks võib muidugi olla investorite soov maksude optimeerimise eesmärgil müüa kahjumlikke aktsiaid, mis kipub olema detsembrite üldisem probleem. See tähendaks, et detsembri lõpus või vähemalt jaanuaris pööraks turg taas tugevamalt üles ning omakorda lisaks ka investoritele kindlust. Kui tõus jääb olemata, kasvab ilmselt ärevus uueks müügilaineks. Ned Davis Researchi analüütik Ed Clissold arvab, et kevadkuudel võib börsidel isegi näha talveunest ärganud karusid.

See klapiks börside liikumisega internetimulli ajal, kus pärast esimesest põhjast kerkimist langes S&P uude, veel madalamasse auku. Muidugi, ajalugu ei pruugi korduda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing