• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  SEB võis päästa oma raha investorite arvel

  Reedel teatas SEB, et kompenseerib TR Majade võlakirjade tõttu kahju kannatanud investoritele kokku 177 miljonit krooni. Põhjuseks tõi pank oma teates asjaolu, et võlakirjainvestoritele ei teatatud TR Majade tagatise probleemist piisavalt operatiivselt.
  Äripäevale on mitu anonüümsust palunud allikat aga kinnitanud, et SEB päästis võlakirjainvestorite arvel panga laenusid ning seetõttu venitas ka info andmisega.
  Pärast seda, kui võlakirjade tagatis Rakvere Põhjakeskuse näol oli SEB kui tagatisagendi seljataga ettevõttest välja viidud, oli Rüütmanni ainus oluline vara Kommest Auto - pank päästis ettevõttest pea kogu oma laenu, võlakirjainvestorid jäid esialgu pika ninaga.
  "Olen teinud vigu, kuid vigu on teinud ka pank. Mina olen oma vigade eest maksnud kõrget hinda ja materiaalses mõttes kaotanud pea kõik - olen kolinud Tallinnast Lõuna-Eestisse õunu kasvatama ega naase enam kunagi autoärisse, millele olen oma elust pühendanud viimased kakskümmend aastat. Tänaseks on SEB huvide konflikti tunnistanud, kuid oma kliendi Kommest Auto hävitamist pole nad veel siiani omaks võtnud," sõnas Rüütmann reedel.
  Kommest Auto hävinguni viinud saaga sai alguse 2007. aasta kevadel, mil Rüütmann soovis ettevõtte SOK-lt tagasi osta. Laenu talle ettevõtte tagasiostmiseks SEBst ei antud, kuigi ta seda enda sõnul korduvalt taotles. Väidetavalt suunas Rüütmanni võlakirju emiteerima toonane SEB juht Mart Altvee. TR Majade võlakirjad registreeriti Väärtpaberite Keskregistris 2007. aasta juuni alguses, Altvee teatas oma otsusest SEBst lahkuda paar nädalat hiljem.
  Edasi toimusid sündmused kiiresti. SEB poolt oli Kommest Autol pidev pangagarantii 150 miljoni krooni ulatuses tootjale ja lisaks kopsakas arvelduslimiit. Emissioonijärgselt oli kokkulepe, et Rüütmanni poolt Kommest Auto ostmisel ettevõtte arvelduskrediite pikendatakse, tegelikult aga vähendati ja Rüütmannilt hakati osa raha kohe tagasi nõudma.
  Alates 2008. aasta märtsist tegeles SEB pool aastat oma pangalaenude tagasitoomisega, vältides samas võlakirjaemissiooni tagasikutsumist ja emitendi pankrotti ajamist.
  Aprilliks 2008 oli TR Majad maksejõuetu ja alustati toiminguid võlausaldajatega. Panga esindajad tegelesid oma laenu väljaviimisega Kommest Autost, millega töötav ettevõte viidi pankrotiseisu ehk võlakirjaomanike vara väärtus läks nulli.
  Lisaks panga poolt oma laenu väljatõstmisele Kommest Autost müüdi kinnistud, mille tulemusel jäi üles kümnetesse miljonitesse ulatuv käibemaksuvõlg.
  "SEB alustas Kommest Auto kinnisvara kiirmüüki ning saigi selle tulemusena 90% enda antud laenudest tagasi. Kuna tehingud olid aga mitterahalised, tekkis Kommest Autol maksuameti ees hiiglaslik käibemaksuvõlg," rääkis Rüütmann.
  Äripäev saatis SEB-le kommenteerimiseks pea kogu käesoleva artikli, mille kuu jooksul panime kokku erinevate allikate ütluste põhjal. SEB juht Ahti Asmann kinnitas, et valdav osa fakte artiklis on moonutatud, kuid konfidentsiaalsuskohustuse tõttu ei saa ta midagi ka ümber lükata.
  TR Majade võlausaldajad olid SEB Panga otsusega neile kahju hüvitada väga rahul, kinnitades, et vastasel korral pöördunuks nad kohtusse.
  TR Majade võlausaldaja Vatson & Vatsoni omanik Rain Teimann ütles, et tegijal juhtub nii mõndagi.
  "Aga nii või teisiti mingi osa võlakirjainvestoritest oleks kohtusse läinud, sest SEB rikkumised olid ilmsed," märkis Teimann.
  Ka teised Äripäevaga rääkinud võlausaldajad Andres Monvelt ja Trebicom OÜ kaudu investeerinud Armin Kõomägi kinnitasid, et olid oma sõna ühiseks kohtusse pöördumiseks andnud.
  "Kindlasti suurendab selline otsus Eesti finantsturu osaliste usaldusväärsust - kaks korda samasse ämbrisse ei soovi ju ükski krediidiasutus astuda. Seega kvaliteet saab ainult paraneda," rääkis TR Majade võlausaldaja If Kindlustuse juhatuse liige Heinar Olak.
  Ka Kõomägi kinnitas, et usaldust panga vastu juhtunu ei kahanda, kui nad ise tegid järelduse, et peavad vea hüvitama. Monvelt oli veendunud, et investeerib teinekordki SEB kaudu võlakirjadesse. "Ma arvan, et nüüd on pankurid ka natuke ettevaatlikumad."
  Teimanni sõnul tegi SEB vea emissiooni korraldamisel. "Oli klient, kellele öeldi laenust ära, aga soovitati võlakirjaemissioon korraldada," rääkis Teimann, lisades, et pank tegi vea, kui emiteeris võlakirju konservatiivsetesse pensionifondidesse ja ütles investoritele, et tegemist on madala riskitasemega toodetega, kuigi laenu ettevõttele ei antud.
  Ta investeeris TR Majadesse enda sõnul umbes pool miljonit ning oli selle ka põhimõtteliselt maha kandnud. "Kui inspektsioon niimoodi töötab, ei ole Eesti riigil veel väga viga midagi," oli Teimann rahul.
  Ka Monvelt ja Kõomägi olid raha kadunuks liigitanud.
  Tulenevalt konfidentsiaalsuskohustusest ei ole SEB Pangal võimalik avaldada infot, mida klient ei ole ise teatavaks teinud ning see teeb TR Majade võlakirjadega seonduva probleemi kirjeldamise äärmiselt keeruliseks.
  Võime vaid kinnitada, et esitatud sündmustekirjeldused on meelevaldselt valitud ja valdav enamus faktidest on valed või moonutatud. Näiteks ei ole Kristoffer Lindbergi alluvuses kunagi olnud SEB kõrgendatud äririski divisjoni.
  Antud valdkond on allunud otse juhatuse esimehele. Kristoffer Lindberg juhitud ettevõtete panganduse valdkond tegeles küll muu hulgas ka võlakirjade emiteerimisega, kuid laenuotsused on laenukomiteede pädevuses, mida juhib omakorda krediidivaldkond.
  SEB on võlakirjaemissiooni korraldajana olnud vahemees emitendi ja investorite vahel. SEB roll on olnud info vahendamine ning tagatiste hoidmine. Pank on tuvastanud, et info vahendamise kohustuses oleme teinud vea, kuna viivitasime info edastamisega investoritele ning seetõttu korvame investoritele kogu võimaliku kahju. Seda tehes asume ise võlausaldajaks käimasolevas pankrotiprotsessis. Emitendi jaoks ei muutu midagi - võlakirjad on endiselt lunastamata.
  Vastab SEB pressiesindaja Elisabeth Lennhede
  Kas SEB uuris TR Majade juhtumit ettevõttesiseselt? Mida Te järeldasite?
  Jah. Tuvastasime, et me ei täitnud oma informeerimiskohustust.
  Kuna see tekitas investoritele kahju, siis kompenseerime selle.
  Finantsinspektsioon ütles, et TR Majade juhtumi pärast on toimunud muudatused ka SEB juhtkonnas. Kumb lahkunud/lahkuvast juhatuse liikmest on juhtumi eest vastutav?
  Muudatused juhatuses ei olnud seotud TR majade kaasusega. Kristoffer Lindberg töötas Eestis tähtajalise lepinguga ning siirdus sellel aastal tagasi SEB Finlandi. Ahti Asmann siirdub uuel aastal juhtima SEB panka Ukrainas, mis on panga jaoks väga oluline ja suur turg.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Erkki Kubber: kas järgmised ükssarvikud võiksid olla miljardilise väärtuse asemel hoopis miljardi inimese aitajad?
Mis oleks, kui hakkaks ükssarvikuks nimetama hoopis ettevõtet, mis suudab positiivselt mõjutada miljardit inimest või hoopis istutada miljard puud, küsib Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Erkki Kubber.
Mis oleks, kui hakkaks ükssarvikuks nimetama hoopis ettevõtet, mis suudab positiivselt mõjutada miljardit inimest või hoopis istutada miljard puud, küsib Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Erkki Kubber.
USA väikeinvestorid tervitasid Trumpi SPACi vaimustusega
Donald Trumpi meediafirmat börsile vahendava firmaostufirma (SPAC) aktsia on Nasdaqil juba neljakordistunud ja saanud rohkem ostuordereid kui mistahes muu väärtpaber.
Donald Trumpi meediafirmat börsile vahendava firmaostufirma (SPAC) aktsia on Nasdaqil juba neljakordistunud ja saanud rohkem ostuordereid kui mistahes muu väärtpaber.
Raadiohommikus: olukord Lätis, Chemi-Pharmi uus tehas ja kõige edukamad turundajad
Reedeses raadiohommikus räägime värske turunduse TOPi võitjatega: külas on kommunikatsioonibüroo Powerhouse juht Janek Mäggi, reklaamiagentuuri Tank omanik Joel Volkov, meediaagentuuri Httpool Eesti juht Kerttu Talvik ja Postimees Grupi juht Toomas Tiivel.
Reedeses raadiohommikus räägime värske turunduse TOPi võitjatega: külas on kommunikatsioonibüroo Powerhouse juht Janek Mäggi, reklaamiagentuuri Tank omanik Joel Volkov, meediaagentuuri Httpool Eesti juht Kerttu Talvik ja Postimees Grupi juht Toomas Tiivel.
Videopilt: Enefit Green alustab börsil kauplemist
Täna kell 10 algab Tallinna börsil Enefit Greeni aktsiatega kauplemine, mille puhul toimub pidulik börsikella löömine Energia avastuskeskuses.
Täna kell 10 algab Tallinna börsil Enefit Greeni aktsiatega kauplemine, mille puhul toimub pidulik börsikella löömine Energia avastuskeskuses.