TEA Kirjastuse juht Silva Tomingas rääkis, et teatmeteosed ja muinasjutud läksid üllatavalt hästi kaubaks. "Eelmisel aastal oli ses mõttes tore aasta, et palju TEA tooteid oli kirjastuste liidu edetabelis. Ostjad usaldavad meid ja veel praegugi lisandub iga nädal mitu TEA entsüklopeedia tellijat," rääkis Tomingas.
Kirjastuse Tänapäev juht Toomas Leito tunnistas, et 2009. aasta oli kirjastustele raske. "Kuna kirjastused vaevlesid likviidsuskriisis, ilmus novembris-detsembris palju vähem raamatuid kui varasematel aastatel," tõdes Leito. "Samas läks jõulumüük Tänapäeval - nii palju kui mina kuulnud olen -, hästi. Kui aasta jooksul säästeti, siis aasta lõpul tegid inimesed rahakotirauad lahti ja kulutasid raamatutele üsna palju raha," lisas ta.
Kirjastus Pegasus oli üks neist, kes kingituste ostmise suurhooajaks värske raamatuga, "Videviku" saaga lõpuosaga, maha sai. Aasta kokkuvõttes suutis Eesti teismeliste seas vampiirihulluse käivitanud kirjastaja hüppeliselt müüki kasvatada ja varasemast kummitavat maksuvõlga kustutada.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"2009 oli planeeritult tugev kasvuaasta, kokkuvõttes õnnestus müüki kasvatada 40 protsenti ning raamatute müügikäive oli 15,7 miljonit krooni," rääkis Äripäevale kirjastuse juht ja suuromanik Andres Tiisler.
Raamatupoe Raamatukoi kaasosaniku Margo Matsina sõnul vähenes kasutatud kirjasõna müük uute raamatute omaga võrreldes vähe, jäädes tunamullusega enam-vähem samale tasemele.
Raamatukoi puhul on uusi ja vanu raamatuid müügis pooleks ja kuna viimaste äri läheb kenasti, hoiab see kogu kauplust vee peal.
Raamatuäri turuliider Rahva Raamat ja tema ainus tõsiseltvõetav konkurent Apollo Raamatud turul toimunud muudatustest ja möödunud aasta tulemustest Äripäevale rääkida ei tahtnud.
Rautakirja Eesti tegevjuht Ivar Vendelin märkis, et märtsis moodustub Apollo Raamatute ASi osalusel ühisfirma Rautakirja Eesti, kuhu kuuluvad ka Lehepunkt AS, R Kiosk AS, Forum Cinemas AS ja Forum Cinemas Home Entertainment AS. Samas ei näinud ta praeguses turusituatsioonis põhjust konkurente üle võtta.
"Eks aeg näitab, kas antud suure ühisfirma loomine on efektiivsem ja loob mitme eraldi firmaga võrreldes lisaväärtusi," arvas konkurendi tegemistest Rahva Raamatu juhatuse esimees Gertti Kogermann.
Kirjastajate seas ringlevat kuuldust, nagu oleks Rahva Raamat sundmüügis, Kogermann ei kommenteerinud. Krediidiinfo andmeil pole ettevõte võlgu jäänud maksuametile, pangale ega koostööpartneritele.
"Linnalegendi olen kuulnud, aga sõna "sund" on ülearune," sõnas Leito kuulduste kohta. "Tavaline asi, et ettevõtteid müüakse."
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tiisler pakkus, et Ekspress Grupi huvi raamatuketist lahti saada on täiesti reaalne, kuna raamatumüük pole nende jaoks kõige olulisem ärivaldkond. "Võimalikku ostjat on siiski raske näha. Raamatuturg tervikuna sellisest tehingust kindlasti kaotaks," leidis Tiisler ja lisas, et Rahva Raamat võiks ärilises mõttes Apollo kõrval huvi pakkuda ka Kaubamaja grupile.
Möödunud aasta eripäraks on kirjastuste tugevalt erinev käekäik. Elulooraamatute buumi tõttu läks hästi näiteks alles mullu aktiivselt tegutsema hakanud Fookus Meedial. Tõelised hitid olid Sofi Oksanen ja "Videviku" sari. Edukamad olid ka need, kes andsid välja ühtlaselt tugevaid raamatuid.
Üldiselt on tiraažid vähenenud ja juba pikemat aega. Laotont on äärmiselt raske küsimus. Kui veel kümme aastat tagasi peeti poolteise aasta eest ilmunud raamatut täiesti värskeks, on praegu selleks kuni pool aastat tagasi ilmunud raamat.