Eilne Äripäev kirjutas, et AS Eesti Väärtpaberikeskus (EVK) saab rahandusministeeriumi lahkel loal tulevast aastast tõsta pensionifondi vahetamise avalduse esitamise eest teenustasu 129%, ning seda põhjendusega, et muidu nende tulubaas langeks. Teisipäevane Äripäev kirjutas, et fondihaldurid on juba praeguste hindade juures EVK hinnakujundusest nördinud.
Algselt kasumit mittetaotleva aktsiaseltsina asutatud EVKst on praeguseks saanud Tallinna Veega võrreldav kasumimasin - EVK teenis 2008. aastal 42,9 miljonile kroonile ulatunud käibe juures 14,7 miljonit krooni puhaskasumit ning juhatus tegi ettepaneku maksta omanikele dividende 19,55 miljonit krooni.
Jah, seda võib pidada demagoogiaks. Kindlasti pole see nii hull demagoogia kui reformierakonna ministrite jutt, kes süüdistasid eilseid ajalehti puhaste lehtede avaldamisega hoopistükkis diskussioonist hoidumises ning kes väidavad, et ajakirjanduse suukorvistamise seaduseelnõu annab tegelikult ajakirjandusvabadusele vabadust juurdegi, kuid siiski. Tõsi, me oleme viimasel nädalal EVKst kirjutades rõhunud sõnadele: kasumit mittetaotlev, puhaskasum, dividendid, miljonid ja miljonid kroonid, monopol, kui me tegelikult peaksime seda va kapitalismust kaitsma.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kas me tegelikkuses saame ikka üht erakapitalil põhinevat aktsiaseltsi miltonfriidmanliku kapitalismi vaba turumajanduse tingimustes süüdistada liigses kasumlikkuses? Pealegi, 34,3protsendiline rentaablus pole ju isegi mingi imeasi, Eesti Vabariigis tegutseb terve hulk ettevõtteid, kes tegutsevad kasumlikumalt ja teenivad kenamalt. Viimases Äripäeva TOP100s oli parema rentaablusega tegutsenud ettevõtteid 13, sh EMT, Swedbank, Kunda Nordic Tsement, Tallinna Vesi.
Kuid siin on üks aga - kui näiteks EMT on korduvalt tunnistatud olulise turujõuga ettevõtteks ning kelle hinnakujundus läks sellega sideameti kontrolli alla, siis sellesama EVK ainuhooldada on Eestis kohustusliku II ja soovitusliku III pensionisamba kontod. Ja täpselt sama lugu on ju tegelikult ka Tallinna Vee puhul - nende ülimalt hea kasumimarginaal oleks vaba konkurentsi puhul igati eeskuju vääriv, kuid tegemist ei ole vaba turuga.
Ning Äripäev asub siinkohal kõhklematult investori poolelt tarbija poolele, sest kuigi oleks kasulik omada killukest monopoolsest kasumiteenijast, pooldame me siiski vaba turgu ja vaba konkurentsi, monopolid peavad meie meelest saama ohjesse.
Siinkohal peab Äripäeva arvates sekkuma riik. Kuna eilse artikli valguses on selge, et rahandusministeerium on seekord monopoli taltsutamisel nõrk, peab EVK hinnakujundus minema konkurentsiameti pädevusse. Sest kui Tallinna Veest saab kolimisega hoiduda, siis II pensionisambaga oled liitunud terveks eluks.
Autor: ÄP