Euroopa Komisjoni soovitusel ja kaubandus-tööstuskoja eestvedamisel on ettevalmistamisel ausa hinnastamise lepe, millega liituja annab nõusoleku, et järgib eurole üleminekul head tava ega tõsta hindu põhjendamatult.
Maag Lihatööstuse juhatuse esimees Olle Horm on leppest kuulnud, kuid pole liitumisele mõelnud. "Tahaks niigi ausad, avameelsed ja korrektsed olla, ja seda teha ilma ühiskondliku kokkuleppeta. Meie seoses euroga varjatud hinnatõusu ei planeeri," kinnitas ta. Hormi arvates on lepe pigem turundusliku väärtusega.
"Me oleme väikeettevõte ning meil pole aega ega ressurssi suurte ühiskondlike kokkulepetega tegeleda, suurematel konkurentidel aga on," rõhutas ta.
Hindu reguleerivad seadused ja konkurents
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tele2 Eesti juht Toomas Tiivel sõnas, et euro tulekul reguleerivad hindu seadused ja konkurents. "Kindlasti on valdkondi, kus on võib-olla keerulisem, kus teenust osutatakse mingi perioodi tagant või ebaregulaarselt. Siis on tõesti keeruline öelda, et kui koolitusäris maksis päev 14 000 krooni ja tulevikus maksab 1000 eurot, kas see on hinnatõus või midagi muud," rääkis ta.
"Kuid meie äris, kus me oleme kliendiga pidevas suhtes ja klient kogu aeg seda teenust kasutab, siis ma usun küll, et piisab ühelt poolt seadusest ja teiselt poolt konkurentsist, et hinnatõusu võimalused välistada," lisas ta. Tiivel tõdes, et Tele2 liitumine leppega pole siiski välistatud, kuid praegu pole sellele mõeldud.
Lepingutes juba praegu eurod sees
Tallinna Radisson BLU hotelli peadirektori Olivier Rocheforti sõnul toimub hotellide juhtimine lokaalselt, mitte tsentraalselt, ning lepingud ei ole standardsed. "Kui Iirimaa liitus 2001. aastal euroga, siis kõik, mis tegime, oli lepingute ülevaatamine, et hinnad oleks eurodes. Toona olid hinnad lepingutes ainult kohalikus valuutas ning neid tuli muuta," kinnitas ta. "Kuid praegu on Tallinna Radisson BLU kõikide lepingute hinnad nii kroonides kui ka eurodes. Mõned lepingud on ainult eurodes, kuna klient on välisfirma ning seal ei pea enam midagi muutma," selgitas Rochefort.
Küsimusele, kas Radisson BLU oleks valmis ausa hinnastamise lepinguga liituma, vastas hotellijuht, et valuuta muutudes juhindutakse valitsuse ja keskpanga juhtnööridest.
Kaubanduskoda: lepe ohjeldab hinnatõusu
Viimastel aastatel eurole üle läinud riikide kogemus näitab, et selline lepe aitab põhjendamatut hinnatõusu ohjeldada, ütles kaubandus-tööstuskoja poliitikakujundamise- ja õigusosakonna juhataja Mait Palts.
"Eesmärk on võimaldada ettevõtjatel, kauplejatel näidata avalikult, et nad ei kasuta eurole üleminekut ära põhjendamatuks hinnatõusuks," rääkis Palts.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tema sõnul peaks leping andma ettevõtjale konkurentsieelise.
Eestis on lepe alles väljatöötamisel, kuid Paltsi kinnitusel on ettevõtjatelt tulnud juba signaale, et sellega ollakse valmis liituma. "Selle on omaks võtnud nii tarbija kui ka ettevõtjad ja ettevõtjate aktiivsus vabatahtlikult sellise kokkuleppega liituda on olnud üsna suur," lisas ta.
"Kuna kokkuleppe tekst ja selle põhimõtted on veel väljatöötamisel, siis on vara öelda, millal leping jõustub," rääkis ta. Esialgsete kavatsuste kohaselt peaks liitumisvõimalus saama teoks septembris.
Nn ausa hinnastamise kokkulepet on välja töötamas teiste seas tööandjate keskliit, kaupmeeste liit, pangaliit, kindlustusseltside liit, tarbijakaitseamet ja EVEA.
"Kõik liidud plaanivad kaasata oma liikmeid sellesse leppesse ning loomulikult on see avatud kõikidele ettevõtjatele, mitte ainult neile, kes ühte või teise liitu kuuluvad," rääkis Palts.
mis on mis
Ausa hinnastamise lepe
leppega liitumine vabatahtlikliitumisega antakse nõusolek, et seoses eurole üleminekuga järgib ettevõte head tava ega tõsta hindu põhjendamatultleppega liitujad saavad õiguse kasutada vastava logoga kleebistAllikas: tarbijakaitseamet
Artikkel jätkub pärast reklaami
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!