Eesti maksumaksjate liidu juht Lasse Lehis ütles Äripäevale Fidelity Fundsi tulumaksualast kohtulahendit kommenteerides, et topeltmaksustamise kaotamine on tervitatav isegi siis, kui see toimub tagantjärele.
Järgneb Lasse Lehise kommentaar, kus ta arutleb küsimuste üle, kui paljusid maksumaksjaid ja millist summat Fidelity Fundsi lahend tervikuna puudutab ning kui oluline see Eesti maksukeskkonna ja investorite jaoks on.
Ma ei oska summat väga täpselt välja arvutada, sest maksulaekumiste statistikas ei ole seda liiki eraldi välja toodud. Ühest seaduseelnõu seletuskirjast leidsin, et dividendidelt kinni peetud tulumaks võiks aastas olla umbes 27 miljonit krooni.
Sellest saaks tagastust nõuda siiski vaid osa ehk välismaa investeerimisfondidele makstud dividendide tulumaksu. Muud mitteresidendid peavad arvatavasti läbima uue vaidluse, sest nende suhtes ei ole kohtud vastuolu Euroopa õigusega tunnistanud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Jutt käib tulumaksuseaduse § 29 lõike 8 alusel toimunud maksustamisest, mille kohaselt peeti tulumaks kinni mitteresidendist juriidilisele isikule makstud dividendilt, kelle osalus Eesti äriühingus oli alla 15%. See säte on 2009. aastast kehtetu.
Seega tuleviku suhtes mingit mõju (Fidelity Fundsi - toim) kohtulahendil ei ole. Üldist dividendide maksustamist, mis toimub tulumaksuseaduse § 50 kohaselt, see lahend ei mõjuta.
See tulumaks, mille tagasitaotlemisest praegu jutt käib, on oma olemuselt topeltmaksustamine ja selle ärakaotamine kasvõi tagantjärgi on põhimõtteliselt tervitatav.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!