Kolme aasta jooksul on elektrooniline järelevalveseade paigaldatud 539 inimesele, neist 477 isikul on valve lõppenud ja hetkel on valvealuseid 62.
Esimest korda kinnitati Eestis ennetähtaegselt vabanenud ja kriminaalhoolduse alla määratud kurjategijale jala külge elektrooniline järelevalveseade täpselt täna kolm aastat tagasi.
Äripäeva küsimustele vastas justiitsministeeriumi pressiesindaja Diana Kõmmus.
Millist efekti annab elektrooniline järelevalveseade kontrollijatele? Ja miks on see seade kasulik kandjale?
Elektroonilise valve tõhusus seisneb selles, et kriminaalhooldaja saab määrata hooldusalusele kindla päevakava ning sellest kinnipidamist täpselt kontrollida. Näiteks kui päevakava näeb ette, et isik ei tohi kodust lahkuda, annab elektroonilise valve seade kohe häire, kui valvealune seda siiski teeb. Valvealusele on jalavõru süsteem kasulik selle pärast, et see õpetab teda elama kindla korra järgi. Kui valvealune ajakava rikub ja ei viibi ettenähtud ajal kodus või näiteks tööl, siis see rikkumine ka fikseeritakse ning kohus võib ta vanglasse tagasi saata. Oluline on siiski rõhutada, et tehnika on vaid üks osa elektroonilisest järelevalvest ning väga suur roll on ka kriminaalhooldusametnikel, kes valvealuste tegemisi jälgivad, neile nõu annavad ja neid õiguskuulekale käitumisele suunavad. Mis on kõige pikem aeg, kui inimene on seda seadet kandnud?
Aja määrab kohus ja selle pikkus saab olla 1-12 kuud. Kohus on kolme aasta jooksul määranud nii minimaalset ühekuulist kui ka maksimaalset 12-kuulist tähtaega. Keskmiselt on elektroonilise valve pikkuseks kolm-neli kuud. Kui kallis üks seade on? Mis firma seadet Eestis kasutatakse?
Eestis on kahel korral võitund riigihanke Iisraeli firma ElmoTech. Seadmete, tarkvara ja muu sinna juurde kuuluva rendihind on umbes kolm eurot ööpäevas ühe valvealuse kohta. Kui tihti on püütud seadest vabaneda lõhkumise teel?
Seda, et keegi on üritanud seadet lõhkuda, on juhtunud vaid mõnel üksikul korral. Nii jalavõru kui ka sellega kaasas käiv koduseade on valmistatud selliselt, et kui valvealune proovib neid lõhkuda, siis läheb signaal arvutisse ning valveametnik saab sellest teada. Seega on iga väiksemgi kõrvalekalle või katse seadet petta valveametnikule nähtav. Üldiselt võib öelda, et 92 protsendil juhtudest on elektrooniline valve lõppenud edukalt. Peamine ebaõnnestumise põhjus on see, et isikud ei pea kinni elektroonilise valve reeglitest, näiteks päevakavast.