Anne Oja • 4. juuni 2010 kell 17:15

Valgevene astub 1. juulist siiski tolliliitu

Valgevene otsustas 1. juulist tolliliitu astuda, milleks tuleb ratifitseerida tollikoodeks ja ühineda välispiiri valvamises Venemaa ning Kasahstaniga.

Sellest andis teada Valgevene majandusminister Nikolai Snopkov, kirjutas RIA Novosti. "Nagu majandusminister, kes mõistab selle protsessi majanduslikku möödapääsmatust, oletan, et jah," kostis ta vastuseks küsimusele, kas Minsk ratifitseerib 1. juuliks tollikoodeksi.

Snopkov ütles, et Valgevene võib tolliliiduga ühinedes saada mööndusi. Eelkõige käib jutt eraisikuile kuuluvate autode importtollist. Varem on Venemaa teinud juba samasuguseid mööndusi Kasahstanile, mis peab oma autode tollimaksu tõstma Venemaaga samale tasemele 2012. aastaks.

Venemaa ja Valgevene on kiselnud ka nafta- ja naftatoodete tollimaksu pärast, kuid siin teeb ilmselt järeleandmisi Valgevene.

Mai lõpus ilmnes, et Valgevene pole valmis riigile pakutud tingimustel tolliliitu astuma. 28. mail jättis Valgevene peaminister Sergei Sidorski sõitmata kohtumisele Venemaa peaministri Vladimir Putiniga, et tolliliidu paberitele alla kirjutada. Pärast seda otsustasid Venemaa ja Kasahstan, et moodustavad tolliliidu 1. juulil 2010 Valgevene osaluseta.

Valgevene nõudis varem, et Venemaa muudaks nafta ja naftatoodete eksporditariife. Valgevene hinnangul peaks saama naftat ja naftatooteid tolliliidu piires tollimaksuta vedada. Moskva on valmis naftatolle muutma alles 1. jaanuarist 2012, kui ühtne majandusruum toimima hakkab.

Hetkel kuum