Väinu Rozental • 2. august 2010 kell 5:30

Thulema kaaperdatud

Thulema kaubamärgi enampakkumise kaotanud Raivo Vidder registreeris OÜ Thulema Mööbel, mis on pakkumise võitja arvates kaaperdamiskatse.

"See mees, kes kaubamärgi Thulema Furniture enampakkumisel teiseks jäi, mõtles, et on hirmus kaval, kui tõlkis kaubamärgi eesti keelde ja registreeris selle firmanimena," avaldas Kitmani juhataja Ilo Rannu reede hommikul nördimust. "Meie hinnangul on tegemist sisulise vargusega," märkis ta.

Vidder lubas Thulema Mööbli nime ära muuta

Halver Puidu omanik ja juht Raivo Vidder ütles reede pärastlõunal, et ehkki ta ei tea, kas ta Thulema Mööbli ärinime registreerides on millegi vastu juriidiliselt eksinud, muudab ta ärinime ära. "Et ei tekiks ekslikku arvamust, et me tahame selle nime pealt profiiti lõigata või kuidagi pildile saada," põhjendas Vidder oma otsust ning lisas, et kui ta jõuab, teeb ta ärinime ümbernimetamise interneti teel kohe samal päeval ära.

Halver Puit plaanib Kosel mööblitootmist jätkata

Thulema pankrotihalduri Tiina Miti juuli lõpus korraldatud mööblifirma pankrotivara enampakkumise võitis Halver Puit, kes ainsa pakkujana pakkus alghinna ehk 10 miljonit krooni. Halver Puit plaanib endises Thulema tootmiskompleksis Kosel jätkata mööblitootmist.

Samal päeval müüs haldur ka kaubamärgi Thulema Furniture, mille alghind tõusis 0,5 miljonilt kroonilt ligi kaks korda kõrgemale ehk 0,9 miljonile kroonile. Enampakkumise võitis Jüri Käo, Enn Kunila ja Andres Järvingu kontrollitav büroomööbli tootja Kitman. "Kuna Thulema kaubamärk on inimeste seas tuntud, aitab see Kitmanil laiendada end ühiskondliku ja büroomööbli valdkonnas," on Jüri Käo põhjendanud Thulema kaubamärgi ostu.

Rannu ütles, et kui ta esimest korda kuulis Thulema Mööbli nimelise firma registreerimisest, tundus see uskumatuna. "Seejärel tundus see naljakas, aga nüüd on see teinud meid juba kurjaks," lausus Rannu. "Me oleme praegu ju väga totakas olukorras. Kaubamärk Thulema Furniture on senini pankrotipesas, kuni märk pole patendiametis meie nimele registreeritud. Mis tähendab, et sisuliselt puudub meil praegu võimalus ennast kaitsta ja seega kaubamärgi ostuks välja käidud raha - koos käibemaksuga veidi üle ühe miljoni krooni - võib tuulde lennata." Rannu kinnitusel kavatsevad nad oma õiguste eest võitlema hakata.

Vidder: jäi ebaselgeks, mida üldse müüdi

Vidderi sõnul asutas ta uue firma, et osta Thulema pankrotivara ehk jätkata mööbli tootmist. "Kosel hakkab tootma iseseisev ettevõte ja seda ei maksa segi ajada Halver Puiduga, viimane on vaid uue ettevõtte omanik," rõhutas Vidder.

Tema kinnitusel valisid nad asutatud firmale nime, mis oleks kuidagi Thulemaga seotud. "Sellel nimel on emotsionaalne väärtus eelkõige Thulema töötajatele, kes pingsalt ootavad, millal taas tootmine käima läheb," rääkis Vidder.

"Thulema kaubamärgi on teinud tuntuks need inimesed, kes on seni Thulema mööblit tootnud, ja neist sõltub praegu palju rohkem kui kaubamärgi tegelikust omanikust," leidis ta.

Vidder lisas, et kaubamärgi Thulema Furniture enampakkumisel jäi tegelikult talle ebaselgeks, mida üldse müüdi. "Näiteks ei kaasnenud kaubamärgi ostjale Thulema domeenide kasutamise õigused, domeenid on hoopis kolmandate-neljandate isikute omanduses," lausus Vidder. "Samuti ei kaasnenud Thulema kaubamärgiga Thulema mööbli tootmise õigus, sest see on omakorda kaitstud disaineri õigustega."

Mis on mis

OÜ Halver Puit - asutatud 1994. aastal

Tegutseb Lääne-Virumaal Haljala vallas Vanamõisa külas.Toodab mööblidetaile ja mööblikarkasse pehme mööbli tööstusele, suurim partner on OÜ Bellus Furniture.Kuulub 100protsendiliselt OÜ-le Evangeline, mille ainuomanik on Raivo Viddereelmise aasta käive oli 18,8 miljonit krooni ja kasum 2,7 miljonit krooni; 2008. aastal teenis 18,6 miljoni kroonise käibe juures 6,1 miljonit krooni kasumitolnud viis korda Äripäeva kiiresti arenevate ettevõtete ehk Gasellide TOPis.Ostis 27.07.10 Thulema pankrotivara; osales ka Thulema kaubamärgi Thulema Furniture enampakkumisel, ent jäi ASi Kitman pakkumisele alla.Ainuomanik Raivo Vidder registreeris 28.07.10 äriühingu Thulema Mööbel.

Hetkel kuum