Sirje Rank • 16. august 2010 kell 6:58

Hiina läks Jaapanist mööda

Teises kvartalis lõi Hiina Jaapanilt üle maailma suuruselt teise majandusruumi tiitli, näitab oodatust kehvem Jaapani SKP number.

Jaapani nominaalne SKP teises kvartalis oli 1,288 triljonit dollarit, teatas riigi valitsus. See jääb alla Hiina 1,337 triljonile dollarile, vahendas Bloomberg.

1978. aastast, mil Deng Xiaoping käivitas Hiinas turureformid, on Hiina majandus kasvanud enam kui 90 korda. Goldman Sachsi ökonomist Jim O’Neill prognoosib, et maailma suurimaks majanduseks saab Hiina USA asemel, mille SKP on praegu ligikaudu 14 triljonit dollarit, 2027. aastal.

Läinud aastal sai Hiinast USA asemel maailma suurim autoturg ning Saksamaa asemel maailma suurim ekspordiriik. Hiina on maailma suurim rauamaagi ja vase ostja ning suuruselt teine nafta importija.

Hiina SKP ületas Jaapani SKP ka läinud aasta viimases kvartalis, kuid selle aasta esimeses kvartalis olid kohad jälle vahetatud. IMFi hinnangul, kus aluseks on ostujõu pariteet, möödus Hiina aga Jaapanist juba 2001. aastal.

Hiina SKP kasvas teises kvartalis aastatagusega võrreldes 10,3%, Jaapanis 2%. Selliste tempodega on Jaapanil raske oma teist kohta hoida.

Turureformide alustamisest on ÜRO andmeil vaesusest välja saanud 300 miljonit hiinlast, riik on aga jätkuvalt liigitatud arengumaaks. 2008. aasta lõpus oli Hiina SKP-lt elaniku kohta maailmas 2940 dollariga 127. kohal.

Hetkel kuum