Kadri Paas • 22. august 2010 kell 7:39

"Uues" Hiinas võib valitsust kritiseerida

Hiina peaminister Wen Jiaboa ütles, et riigis peaks suurem kontroll valitsuse üle olema rahval, kel peaks olema õigus ka valitsust kritiseerida.

Üliriigi peaministri väitel ei taha ta midagi kuulda arvamusavaldustest, kus soovitatakse vana või isegi senist režiimi säilitada.

"See tähendaks stagnatsiooni. Me peame pöörduma poliitiliste reformide ja avatuse suunas. Vastasel korral jääb Hiina majanduslik areng toppama," hoiatas Jiabao valitsuse koduleheküljele postitatud avalduses.

1978. aastast, mil Deng Xiaoping käivitas Hiinas turureformid, on Hiina majandus kasvanud enam kui 90 korda.

Goldman Sachsi ökonomist Jim O’Neill prognoosib, et maailma suurimaks majanduseks saab Hiina USA asemel, mille SKP on praegu ligikaudu 14 triljonit dollarit, 2027. aastal.

Läinud aastal sai Hiinast USA asemel maailma suurim autoturg ning Saksamaa asemel maailma suurim ekspordiriik. Hiina on maailma suurim rauamaagi ja vase ostja ning suuruselt teine nafta importija.

Hiina SKP ületas Jaapani SKP ka läinud aasta viimases kvartalis, kuid selle aasta esimeses kvartalis olid kohad jälle vahetatud. IMFi hinnangul, kus aluseks on ostujõu pariteet, möödus Hiina aga Jaapanist juba 2001. aastal.

Hiina SKP kasvas teises kvartalis aastatagusega võrreldes 10,3%, Jaapanis 2%. Selliste tempodega on Jaapanil raske oma teist kohta hoida.

Hetkel kuum