Kadri Jakobson • 8. september 2010 kell 5:44

Euro toob ettevõtjatele lisakulusid

Ettevõtte tehtud kulutused eurole üleminekul sõltuvad tema suurusest ja valdkonna spetsiifikast.

Selveri kaupluseketi juhi Andres Heinveri sõnul alustasid nad eurole ülemineku ettevalmistusi möödunud aasta lõpus. Kokku kulub üleminekuks miljoneid kroone. "Ehkki me täpseid eurole üleminekuga seotud kulusid kokku arvestanud pole, võib kindlalt väita, et investeeringute maht ületab kahte miljonit krooni," ütles ta.

"Ettevalmistustööd on seotud peamiselt erinevate süsteemide valmidusega, sularaha transpordi- ja turvaküsimustega ning inimeste koolitamisega," ütles Heinver. Tema sõnul tähendab eurole üleminek poeketile palju investeeringuid, töötunde ja koolitusi ning nutikust, et kõike vajalikku ette aimata.

Tõenäoliselt seisavadki eurole ülemineku puhul esirinnas kauplused, millest saavad jaanuari esimestel nädalatel omamoodi suure sularahavaruga pangad.

Heinveri sõnul on Selver arvestanud esimestel nädalatel märgatavalt suurema sularahakäibega, sest inimesed toovad kroonid poodi, vahetusrahana tuleb neile tagasi anda aga juba eurod.

Ta loodab, et eestlased on jätkuvalt e-toimingutes eesrindlikud ja sooritavad enamiku oste kaardiga ka pärast eurole üleminekut. "Inimesed, kel on käes palju sularaha, võiks hakata juba praegu mõistlikus tempos tagavara realiseerima," soovitab Heinver.

Kõige kriitilisem aeg kaupluseketi jaoks ongi üleminek ning kahenädalane paralleelkäibe periood, mil kauplused täidavad omamoodi rahavahetuspunktide rolli.

Väikeettevõtte juht: oleme soomlastelt nõu küsinud

Tallinnas ja Tabasalus tegutseva toitlustusfirma Osvald Teenused juht Jonel Põld ütleb, et nende ettevõtte puhul lähevad põhilised kulutused raamatupidamisprogrammi ja kodulehe muutmisele ning trükistele ja reklaamile. Kõik need teenused ostab ettevõtte sisse, hinnanguliselt võib see Põllu sõnul maksma minna kuni 10 000 eurot ehk ligi 156 500 krooni.

"Probleeme pole seni olnud, kuid ei tasu jätta neid toimetusi viimasele hetkele. Näiteks tuleks kujundus ja trükised juba aegsasti kokku leppida ja miks mitte nende tellimise või kavandamisega juba nüüd alustada. Meie juba tegutseme!" räägib Põld. Ta lisab, et on rääkinud eurole ülemineku rõõmudest ja muredest Soome ettevõtjate ja isiklike tuttavatega.

"Hinnad läksid Soomes euro tulekuga kõrgemaks. Soomes läks kohvitassi hind 1,2 euro peale. Kui hind oleks täpse kursiga vahetatud siis oleks pidanud see 0,96 eurot olema. Kui täna maksab meie kohvikus kohv 15 krooni, siis pärast euro tulekut hakkab see maksma heal juhul 1 euro," selgitab Põld.

Väikeettevõtja oli aga veendunud, et Eestis ümardatakse hinnad euro tulekuga tõenäoliselt siiski kõrgemaks. "Hiljem, kui rahvas on juba hindadega harjunud, hakatakse näiteks bensiini ja esmatarbekaupade hind Soome või Rootsi hindadega samale tasemele viima. Samas pole välistatud, et mõned tooted lähevad Euroopa hinnaklassi tasemele. Ettevõtja tahab oma kulutused, mida on krooni vahetusega euroks teinud tagasi saada," räägib väikeettevõtja.

Palganumber võib töötaja ära ehmatada

Põld möönab, et väikesed numbrid võivad inimesel tekitada tunde, et palganumber on kokku tõmmanud.

"See on psühholoogiline moment. Aga kui leiate võimaluse mõelda, kuidas saaks vähemaga rohkem, siis see arvamus teie jaoks muutuks. Et numbrid lähevad väiksemaks, on tõsi. Samas läheb tasku ka raskemaks, sest taskud saavad münte täis," nentis Põld.

Kaubanduskett Selver 2 mln kr

*maksumus ca

*Kauplustes olevad kassad programmeeritakse arvestama raha kahes vääringus.Selveri kauplustes tuleb välja vahetada umbes 1,5 miljonit hinnasilti.*Kõigis andmebaasides tuleb kroonivääringud konverteerida eurodeks ning testida, et süsteemid suhtleksid omavahel "euro-keeles". Kauplustes tehakse arvukalt investeeringuid turvaseadmetesse (seifid, kupüüride kontrollimise seadmed jne) ning häälestatakse ümber juba olemasolevad seadmed (kaalud, hinnakontrollid jne).*Koolitada tuleb peamiselt kassatöötajaid, kes peavad kahes vääringus rahatähtedega toimetama ja euro valerahasid ära tundma. Samuti koolitatakse töötajaid teiste süsteemide kasutamiseks.*Pea iga süsteemi töölerakendamiseks on Selveril partner, kes teeb vajalikud arendused ja muudatused.

Logistikafirma Smarten 100 000 kr

*maksumus ca

*Koostöös partneritega tuleb klientidega kokku leppida uued hinnad ning need süsteemi sisestada.*Ettevõte vahetab iseseisva projektina majandustarkvara versiooni ja kõik 1. jaanuariga seotud muudatused viiakse sisse uude versiooni. Uuest aastast tuleb kõik tehingud sisestada eurodes, sh on vajalik ümber arvutada kõik hinnad avatud tellimustel ning võtta kasutusele kannete õiges valuutas sisestamiseks kontroll.*Smartenil on palju liidestusi majasiseste infosüsteemide vahel ja andmevahetusliidestusi partnerite infosüsteemidega. Viimaste puhul on oluline tagada, et tehingutel kajastuksid 1. jaanuarist korrektsed hinnad ja valuuta tähised.*Et mõnedel programmidel pole eurole ülemineku tuge, planeerib Smarten kontserni ettevõtete majandusarvestuse konsolideerimist ühte süsteemi.

Väikeettevõte Osvald Teenused 156 000 kr

*maksumus ca

*Muuta tuleb hinnad kodulehel ja kohvikute menüüdes.*Sisse tuleb osta raamatupidamisprogrammi muudatus, trükised ja kodulehe muudatus.

Hetkel kuum