Silvia Kruusmaa • 4. oktoober 2010 kell 13:41

Parts: Eestis võiks tähistada ettevõtja päeva

Täna Tallina Tehnikaülikooli aulas toimunud Põlvkondade debatil „Ettevõtlik Eesti“ tegi majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ettepaneku hakata iga oktoobri esimesel esmaspäeval tähistama ettevõtja päeva.

Põlvkondade debatil, milles osalesid nö vanema põlvkonna esindajatena minister Juhan Parts, meediamagnaat Hans H. Luik ja ettevõtja Tiiu Järviste ning noorema ettevõtliku põlvkonna esindajatena Andrei Korobeinik, Kristjan Kaer, Regina Soop ja Rando Pikner, arutleti eestlaste ettevõtlikkust pärssivate kitsaskohtade üle ning räägiti ettevõtlusaktiivsust tõstmise võimalustest. Ühe ettepanekuna käis majandusminister välja idee hakata tähistama ettevõtja päeva, mille kiitis spontaanse hääletuse teel heaks ka koha peal viibinud kuulajaskond, vahendas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

„Üheks võimaluseks ettevõtluse olulisusele tähelepanu tõmmata on hakata tähistama iga-aastast ettevõtja päeva,“ ütles Parts. „Meie ühiskonnas pärsib inimeste ettevõtlikkust kõige enam piisava enesekindluse ja julguse puudumine. Võib öelda, et puudu on eelkõige just inimkapitalist, sest ettevõtte loomise õiguslik ja bürokraatlik pool on Eestis vägagi lihtsaks tehtud,“ jätkas ta.

Majandusminister rõhutas ettevõtlusalase hariduse edendamise olulisust nii gümnaasiumites kui ka ülikoolides: „Eriti oluline on meie tänastele gümnasistidele ja üliõpilastele selgitada, mida oma teadmiste ja oskustega peale hakata. Tuleb selgitada, kuidas teadmiste ja oskustega raha teenida.“

Minister taunis praegust ettevõtlusõppe nappust ja liiga vähest tähelepanu sellele ülikooliõppes ning ütles, et just vaimne eliit peab julgema ettevõtlusele ärgitamisel initsiatiivi haarata.

Debatil osalejad nentisid ühiselt, et Eesti ettevõtjate maine on madal ja ettevõtja kuvandi on välja kujundanud eelkõige kohalikud suurettevõtjad, ehkki 95% töökohtadest loovad mikro- või keskmise suurusega ettevõtted.

Tänasest algas ettevõtlusnädal. Sellel neljapäeval allkirjastavad majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ning haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas „Ettevõtlusõppe edendamise kava“.

Hetkel kuum