Sirje Rank • 28. jaanuar 2011 kell 11:58

Cameron Davosis: Suurbritannia ei liitu euroga

Täna Davosis Maailma Majandusfoorumil kõne pidanud Briti peaminister David Cameron kordas oma seisukohta, et Suurbritannial on targem eurost eemale hoida.

„Tugev euro on Suurbritannia huvides,“ ütles Cameron, viidates riigi tihedatele kaubandussidemetele Euroopa Liiduga ning avaldades lootust, et euro jääb püsima.

Samas kordas ta, et Suurbritannia suurusega riigil on parem siiski säilitada oma valuuta. „Esineb aegu, kus erinevad riigid vajavad erinevat rahapoliitikat,“ ütles Cameron.

Cameroni kõne põhifookus oli sellel, kuidas Euroopa võiks maailmas tugevate tegijate seas olla ka tulevikus. Selleks on vaja julgeid reforme, nagu on käima lükatud Suurbritannias.

Cameron tõi eeskujuks kärped üle jõu käivas sotsiaalkindlustussüsteemis, maksukoormuse nihutamise tööjõu maksustamiselt tarbimisele, ettevõtluse, innovatsiooni ja kaubandussuhete edendamise.

 „Parema tuleviku kindlustamiseks „lõigata“ ei saa,“ ütles Cameron, pidades silmas, et lihtsat otseteed ei ole. Vajalikud muudatused nõuavad põhjapanevaid uuendusi ja valusaid reforme.

Esmatähtis aga on lahti saada kasvu pärssivast võlakoormast.

„Need, kes väidavad, et defitsiidi probleemi lahendamine ja kasvu ergutamine on kaks erinevat alternatiivi, eksivad,“ ütles Cameron. „Esimest ei saa edasi lükata, et teisele keskenduda,“ jätkas ta, illustreerides, kuidas Suurbritannia valitsuse radikaalne kärpekava on taastanud turgude usalduse ning kõikuma löönud reitingu tipptasemel AAA kindlustanud. Ja seda mitte hoolimata defitsiidi kärpimise kavast, vaid selle tõttu,“ ütles Cameron. Enam ei räägita Suurbritanniast samas grupis Kreeka ja Iirimaaga.

Cameroni kasvuretsept on majandus, kus põhirõhk on tööstusel, ekspordil ja kaubandusel, vastandina majandusele, mis toetub tarbimisele ja võlgadele või mis on liigselt kiivas ühe majandusharu suunas.

„Euroopa vajab muuhulgas julgust dereguleerimiseks,“ ütles Cameron. „Ühisturu tegeliku toimimise kindlustamiseks.“

Cameroni sõnul on tal Euroopas mitmeid mõttekaaslasi. Muuhulgas mainis ta ära hiljuti Londonis toimunud Suurbritannia, Balti riikide ja Skandinaaviamaade peaministrite kohtumise.

Hetkel kuum