Soomlaste must reede

Fredy-Edwin Esse 14. veebruar 2011, 00:00

Reedene uudis Microsofti ja Nokia koostööst oli mõnevõrra prognoositav, kuid sellegipoolest oli see uudis, mis läks läänemaailmale ehk enamgi korda kui rahutused Egiptuses. Mõistagi olid viimaste päevade Soome meediaväljaanded üle ujutatud Nokiaga seotud uudistest, kuid rõõmuhõisete asemel kõlavad põhjanaabrite suust hoopis murenoodid.

Soome pressis sõna võtnud inimeste hinnangul tähendab koostöölepe, et Microsoft võtab suure tõenäosusega riigi lipulaeva enda omandusse. Ühena esimestest astus kriitilise hinnanguga välja Soome Aktsionäride Keskliidu juht Tomi Salo, lausudes Kauppalehtile, et Soomet ootab ees suur krahh, kui Microsoft viib riigi ühe suurema maksumaksja minema. "Pärast seda on Soomest lahkumas teisigi ettevõtteid. Ühiskondlikud mõjud on ettearvamatud," kartis Salo.

Uus Nokia juht üks suuremaid Microsofti aktsionäre. Vandenõuteoreetikutele andis aga hoogu juurde Aamulehti, kelle sõnul pole Nokia teatanud, kas varem Microsoftis äridivisjoni juhtinud tegevdirektor Stephen Elop omab üldse Soome mobiiltelefonitootja aktsiaid. Aamulehti, toetudes väidetavalt mitmele allikale, kirjutas, et Elopil ei ole ühtegi Nokia aktsiat, kuid on oma endise tööandja ehk Microsofti suuruselt seitsmes üksikaktsionär.

Salo võrdles Nokia tegevjuhti koguni Trooja hobusega. "Minu meelest on Nokia uus juht Elop nagu kuulus Trooja hobune: troojalase ülesanne on teha Nokia müügikõlbulikuks," lisas Salo.

Aktsionäride keskliidu pressiesindaja Timo Rothoviuse sõnul ei kõla asjad õigesti. "Elop oleks Microsoftist lahkudes pidanud müüma kõik talle kuuluvad aktsiad ja ostma midagi muud asemele," lausus Rothovius Aamulehtile. Tema sõnul on Nokia müük Microsoftile kindel ja pigem toimub see varem kui hiljem.

Reedel teatas Nokia uues strateegias tarkvarakoostöölepingust Microsoftiga ning lubas peamise tarkvaraplatvormina kasutusele võtta Microsoft Windowsi programmi. Investorid võtsid selle teate vastu valuliselt. Soomlaste rahvuslikuks uhkuseks oleva mobiiltelefonide tootja aktsia hind tegi reedel kõige järsema languse pärast 2009. aasta 16. juulit, kukkudes päevaga 14,2% ja sulgudes 7 euro juures. Ainuüksi päevaga kahanes Nokia turuväärtus 4,4 miljardi euro võrra, 26,2 miljardile. Põhimõtteliselt suudaks Microsoft Nokia ära osta laenu võtmata, sest Yahoo Finance'i andmetel oli viimases kvartalis Microsoftil rahalisi vahendeid 40 miljardi dollari väärtuses ja võlakoormus kõigest 10 miljardit dollarit.

Investorites põhjustas müügipaanika avaldatud koostööleppe ebakonkreetsus ja pikk ajaline kestvus. Koostöölepet kiitvat analüütikut oli välismeedia vahendusel võimatu leida, kuigi tõdeti, et muud teed Nokial enam ei ole, ning enamik nõustus, et pigem on see tehing kasulik Microsoftile kui Nokiale.

"Minu arust pole Elopi pakutav investorite jaoks vähimalgi määral piisav," lausus Swedbanki analüütik Jari Honko. "Tegu on suure strateegilise sammuga, kuid nad ei ütle midagi kulude kokkuhoiust ega määra mingeid tähtaegu. Nad ei lubanud isegi marginaale parandada ja kõigele lisaks paluvad veel paar aastat tulemusi oodata."

Reedel avalikustatud plaani järgi hakkavad Nokia ja Microsoft mobiilside tooteid ühiselt arendama. Koostööd tehakse ka turunduses. Nokia Maps integreeritakse Microsofti teenustega ning Microsoft hakkab looma rakendusi Nokia Windows telefonide jaoks. Peamine muutus seisneb selles, et Nokia hülgab oma senise operatsioonisüsteemi Symbian ja võtab kasutusele Windows Phone 7.

"See on väga selge tunnistamine, et Nokia oma platvormi strateegia on läbi kukkunud," ütles CCS Insighti analüütik Ben Wood. "Microsoft on selles tehingus suur võitja, kuid kummagi firma jaoks pole hõbekuuli, sest iPhone ja Android on sedavõrd tugevad."

Vana süsteemiga telefonid jäävad müüki. Kiiret muutust ei tasu ka Nokia sõnul oodata. Ühe suurema riskina jätkatakse Symbiani telefonide müügiga, mis võib järgneval kolmel kvartalil lõppeda kollapsiga. Seda põhjusel, et inimesed ei soovi osta telefoni, mille operatsioonisüsteem on aasta pärast juba surnud, samas kui kõrval letis ilutsevad iPhone'id ja Androidi tarkvaraga nutitelefonid.

Nokia on andnud 2011. aasta esimeseks kvartaliks tagasihoidliku majandustulemuste väljavaate ja Honko sõnul on praegu suur risk, et Nokia aktsia vajub mõneks ajaks unustuse hõlma. Veel mitte nii kaua aega tagasi mobiiltelefonide turgu valitsenud ettevõttele on tulemas rasked ajad.

Maailma suurim mobiiltelefonide tootja Nokia teatas reedel, et hakkab tarkvaraarenduses Microsoftiga koostööd tegema, et ühisel jõul konkurentsile tugevamalt vastu seista.

Investorid lugesid Nokia otsusest valida Microsofti Windows oma peamiseks tarkvaraks välja selle, et firmal on Apple'i ja Google'iga konkureerimiseks ikka väga suured probleemid.

Nokia uus juht Stephen Elop püüab firmat reele saada pärast seda, kui Nokia turuosas kiire kasvuga nutitelefonide turul kukkus läinud aasta viimases kvartalis 27,1 protsendile 50,8 protsendilt, mil Apple tuli välja oma iPhone'iga. Nokia turuväärtus on sellest ajast kahanenud enam kui 60%. Mingeid plaane Microsoftiga ühineda Nokial siiski pole, kinnitas Elop reedel.

"Nokia ja Microsoft ühendavad jõud, et luua ökosüsteem, mille globaalsele haardele ja ulatusele ei ole rivaali," ütles Elop. "Nüüd on see kolme hobuse võiduajamine."

Varem Microsoftis töötanud Elop palgati Nokiasse mullu septembris, et firma uuesti jalgele aidata. Seni on Elop teinud vaid väiksemaid muutusi, seejuures teatanud 120 000 töötajaga ettevõttele 1800 inimese koondamisest, kohandanud Symbiani arendust ja nimetanud ametisse uue turundusjuhi Jerri DeVardi.

Nokia plaanib suuri koondamisi, mis majandusminister Mauri Pekkarineni sõnul on suurim struktuurimuutus Soome tehnoloogiasektoris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing