Katariina Krjutškova • 27. veebruar 2011 kell 8:25

Eesti abistab Liibüa kannatanuid 50 000 euroga

Välisminister Urmas Paeti sõnul tuleb rahvusvahelisel kogukonnal kiiresti aidata Liibüa repressioonides kannatanuid ning põgenikke. Eesti toetab Liibüa juhtide vägivallas kannatanuid Rahvusvahelise Punase Risti Komitee kaudu 50 000 euroga.

Paet lisas, et Gaddafi režiimi vägivald oma rahva vastu on kaasa toonud üle tuhande hukkunu ning kümneid tuhandeid põgenikke. "Rahvusvaheline kogukond peab tegema kõik, et see vägivald lõpetada ning rakendama tõhusad sanktsioonid Gaddafi ja teiste vägivalla eest vastutajate suhtes," sõnas ta. Eesti välisministri sõnul tuleb kiiresti aidata Liibüa inimesi, kes on vägivalla hirmus oma kodust lahkunud. "Kasvav põgenikehulk Liibüast suurendab illegaalse immigratsiooni survet ka Euroopa Liidule ning Vahemerd ületades riskivad põgenikud ka oma eluga. Seega tuleb püüda aidata neid inimesi nende kodumaal, et nad ei võtaks ette meeleheitlikku reisi üle Vahemere illegaalselt Euroopasse," ütles Paet.

Rahvusvaheline Punase Risti Komitee on esitanud esialgse 4,7 miljoni euro suuruse rahvusvahelise abipalve, et aidata Liibüa rahutustes kannatanud inimesi. Paeti sõnul soovib Rahvusvaheline Punane Rist Liibüasse saata ravimeid ja võimalusel ka meditsiinipersonali vigastatute ravimiseks ning anda abi Liibüast naaberriikidesse põgenenute toetamiseks. "Punase Risti hinnangul halveneb humanitaarolukord Liibüas iga tunniga ning kiiresti kasvab inimeste arv, kes jätavad turvalisuse nimel oma kodu. Koostöös Tuneesia ja Egiptuse Punase Poolkuu organisatsioonidega aidatakse ka välismaalasi, kes püüavad Liibüast põgeneda või otsivad kontakti omastega," rääkis välisminister Paet. Eesti välisminister lisas, et Liibüas viibinud kaks Eesti kodanikku on nüüdseks sellest riigist lahkunud.

 

Hetkel kuum