Sirje Rank • 15. juuni 2011 kell 8:58

Katainen peab sotsidele järele andma 

Soome aprillikuised parlamendivalimised võitnud Koonderakonnale läheb peaministri tooli kindlustamine kalliks maksma – majanduspoliitilistes küsimustes tuleb sotsidele teha olulisi järeleandmisi ning põhjaliku maksusüsteemi remondi plaanidest loobuda.

„Majanduspoliitikas liigub Soome paari kraadi võrra vasakule,“ nendib Kauppalehti tänases juhtkirjas, kahetsedes, et Soome valitsust moodustavatel parteidel pole sellist ideoloogilist lähedust nagu Rootsi valitsuses. „Soome maksupoliitikaga sarnast kasvu juba ei saavuta,“ märgib leht.

Samas näivad pikalt venima jäänud ja kahe nädala eest ummikusse jooksnud kõnelused siiski lõpusirgele jõudvat ning tuleva nädala Ülemkogule Brüsselis võib Jyrki Katainen saabuda juba värskelt ametisse kinnitatud peaministrina.

Kataineni üheks olulisemaks järeleandmiseks koalitsiooni teisele suurimale parteile - sotsiaaldemokraatidele – saab olema loobumine käibemaksu määra tõstmise plaanist.

Sellega loobub valitsus kõige magusamast tuluallikast, kirjutab Kauppalehti. Rehkenduse järgi oleks käibemaksu määra tõstmisest kahe protsendipunkti võrra praeguselt 23 protsendilt valitsusele täiendavat tulu tulnud 1,4 miljardit eurot. Praegusel tasemel laekub riigile käibemaksust aastas 14,5 miljardit eurot. Küll aga võib tõusta praegu madalama määraga maksustatud kaupade käibemaks – just sotsid olid ägedalt näiteks toidukaupade madalama määraga maksustamise vastu, väites, et kasu saavad sellest eelkõige kaupmehed.

Jyrki Katainen ei ole käibemaksu põhimäära samaks jätmist esialgu kinnitanud – kaks nädalat tagasi oli just maksuteema see, mis koalitsioonikõnelused lõhki ajas.

Uusi makse käibemaksu tõstmise asemele sotsid välja ei paku, nii lükkub tõenäoliselt paari aasta võrra 2017. aastasse edasi ka Soome riigieelarve tasakaalustamine.

Koonderakonna punane joon, millest üle ei astuta, on olnud nõudmine, et tööjõumaksud ei tõuseks. Need maksud jäävad nüüd ilmselt puutumata. Võimalik, et ühe protsendipunkti võrra alaneb 26%-lt ka ettevõtte tulumaks.

Valitsus loobub aktiivsest maksupoliitikast, märgib Kauppalehti, üsna suures ulatuses jäädakse lootma majanduskasvu kiirenemisele, et see tulusid suurendaks. Suuremate muutuste asemel võib tulla peoga pisikesi -  näiteks tõusta mõnevõrra kütuse, alkoholi, tubaka ja magusamaksud ning reaalsuseks saada saastekvoodi müügist teenitud ülikasumi maks tuuma- ja hüdroelektrijaamadele.

Soome rahandusministeerium rehkendas välja, et riigil tuleks uue valitsuse mandaatperioodi jooksul kulusid vähendada ja makse tõsta ca 6 miljardi euro väärtuses. Valmimas olev kokkulepe on aga oluliselt tagasihoidlikum – Helsingin Sanomate andmeil vaid 2,5 miljardit eurot. Soome riigi aastaeelarve maht on 50 miljardit eurot.

Hetkel kuum