Sirje Rank • 25. mai 2011 kell 7:41

Soome parlamendis oli Portugali üle äge debatt

Eile toimunud ägeda debati järel hääletab Soome parlament täna Portugali abipaketi üle.

Paketi vastu on lubanud hääletada valitsuskõnelustelt lahkunud Põlissoomlased ning valitsusse pürgiv Vasakliit. Keskerakonna liikmetel on hääletamisel vabad käed (varem abipakette toetanud parteis on seisukohad muutumas), kuid tõenäoliselt hääletab endise valitsuspartei enamus Portugali toetamise poolt, vahendavad Soome uudistekanalid. Kindlalt toetavad paketti Koonderakond, rohelised, kristlikud demokraadid, sotsiaaldemokraadid ja Rootsi Rahvapartei.

Portugali abipaketi viis parlamenti ametist lahkuva valitsuse rahandusminister Jyrki Katainen, kes on ühtlasi Soome uue valitsuse peaministrikandidaat. Uut valitsust aprillis toimunud üldvalimiste järel Soomes veel ei ole.

Peamine põhjus, miks Soome peaks Portugali abistamist toetama, on Kataineni sõnul Soome enda huvi. Eesmärk on ära hoida uut finantskrahhi Euroopas, mille tagajärjeks võib Soomes olla uus majanduslangus. Üksi maksutulusid kaotas Soome riik 2009. a  finantskriisi tagajärjel 40 miljardit eurot.

„Soome oleks suuremate kannatajate seas,“ ütles Katainen.

Ägedalt võttis arutelul paketi vastu sõna Põlissoomlaste juht Timo Soini, kes sarjas, et abimeetmed rikuvad Euroopa Liidu aluslepinguid ning ei anna kõige tipuks mingit tulemust. „Maksejõuetust ei paranda meetmetega, mis rikuvad euroala omi reegleid,“ ütles Soini. Üksteise võlgade eest vastutamist ELi aluslepingud ette ei näe.

Seda raha tuleks kasutada hoopis raskustes soomlaste abistamiseks, ütles Soini. Abipaketid pole aga muud, kui katse püsti hoida panku, mis omakorda riikidele laenu andes on  haiges sümbioosis Euroopa valitsustega.

Soini sarjas selgrootuks ja mälu kaotanuks parteisid, mis on oma seisukohti abipakettide osas muutnud. Soome vasakliit andis vastu, süüdistades Põlissoomlasi valitsusvastutusest kõrvale hoidmises.

Äge vaidlus käis ka selle üle, kas Soome seisukoht abipakettide osas on muutunud karmimaks või mitte. Jyrki Kataineni sõnul on. Sama meelt on Soome sotsid, kes nõudsid valimiste eel euroala abipakettides ka investorite vastutama panemist. Nüüd on nende sõnul põhiline edasiminek selles, et uusi abilaene ei nõustu Soome enam väljastama ilma tagatisteta. Keskerakonna liige ja lahkuva valitsuse majandusminister Mauri Pekkarinen väitis vastu, et mingeid erilisi muutusi pole toimunud.

Soome osa  Portugali toetuseks kokku pandud IMFi ja ELi 78 miljardi euro suuruses abipaketis on laenugarantiide näol ca miljard eurot.

Hetkel kuum