Sirje Rank • 2. juuni 2011 kell 13:12

Maksuteema kummutas Soome koalitsioonikõnelused

Maksuteema sai kariks, mis ajas ummikusse Soome koalitsioonikõnelused – eile lahkusid kõnelustelt sotsiaaldemokraadid ja vasakliit.

Sotside juhi Jutta Urpilaineni sõnul jäi puudu tahtest suurendada maksusüsteemi progresseeruvat iseloomu. Selle asemel sooviti enam panustada ühtlase määraga maksudele, vahendas kõneluste katkemise põhjusi Helsingin Sanomat.

Vasakliidu juhi Paavo Arhinmäki sõnul ei oleks pakutud maksulahendused taganud ühiskonnas tulude õiglasemat jaotust.

Valitsuskõnelusi juhtiva Koonderakonna juhi Jyrki Kataineni sõnul jätkatakse kõnelusi Rootsi Rahvapartei, roheliste ja kristlike demokraatidega. Samuti kutsub Koonderakond valitsuskõnelustele tagasi Keskerakonda, kes teatas valimistel saadud suure kaotuse järel, et läheb opositsiooni. Sellisel juhul oleks valitsusel 200-kohalises parlamendis 105 kohta.

Keskerakonna juht Mari Kiviniemi pakkus välja, et erakondade juhid tuleks uue nädala alguses kokku, et koalitsioonikõnelustel kujunenud seisu arutada. „Kuna see katse ei õnnestunud, tuleb naasta algusesse ning erakondade juhtide eestvedamisel arutada, kuidas edasi minna,“ ütles Kiviniemi YLE vahendusel.

Ka rohelised kõhklevad ja otsustavad tuleval nädalal, kas koalitsioonikõnelustel jätkata.

Suure valimisvõidu võtnud Põlissoomlaste juht Timo Soini ütles, et on valmis valitsusse minekut vaatama uues valguses, kui asi taas parlamenti jõuab. Samas kordas ta põlissoomlaste vastuseisu euroala hätta sattunud riikide abistamisele.

Kahe suure partei – sotsiaaldemokraatide ja põlissoomlaste eemale jäämine valitsusest ei annaks sellele tugevat mandaati, hoiatavad vaatlejad.

Koalitsioonikõneluste katkemine Soomes annab uut muretsemise ainet Euroopas. Soome on üks kuuest AAA reitinguga riigist, kelle kanda on kaalukaim roll euroala abipakettides. Samuti on Soome ainus euroala riik, kus riik vajab abipakettides osalemiseks parlamendi heakskiitu. Abipaketid vajavad aga kõigi euroala riikide üksmeelset toetust.

Uute koalitsioonikõnelustega võib nüüd uuesti lauale tulla ka Soome roll ja hoiak euroala hädaliste abistamisel.

Hetkel kuum