Sirje Rank • 20. aprill 2011 kell 7:48

Soome patiseisus Portugali abipaketi üle

Soome ametist lahkuva valitsuse peaminister Mari Kiviniemi ütles eile, et ei saa Portugali abipaketti Soome parlamendile arutamiseks esitada, mis tähendab, et ajaks, mil Euroopa tasandil asja otsustakse, pole Soome seisukoht veel selgunud.

„See on järgmise valitsuse ülesanne see parlamenti viia,“ ütles Kiviniemi. „See on nii suur asi, et seda ei saa otsustada ametist lahkuv valitsus,“ tsiteeris Kiviniemit Helsingin Sanomat.

Erinevalt paljudest teistest euroala riikidest peab euroala abipakettides osalemise Soomes heaks kiitma parlament. Uus koosseis tuleb kokku järgmisel nädalal.

Euroopa tasandil peaks otsus Portugali abipaketist sündima 16. mail rahandusministrite kohtumisel.

Lahkuva valitsuse rahandusministri ja Soome tõenäolise uue peaministri Jyrki Kataineni sõnul peaks ka Soome seisukoht euroala rahandusministrite kohtumise ajaks selge olema.

Selleks ajaks ei ole Soome uus valitsus paraku ilmselt veel koos – prognoosi järgi võiks see selguda 19. maiks, kirjutab leht. Kui Kiviniemi abipaketti parlamenti ei vii, ei saa parlament oma seisukohta kujundada.

Olukord on tõsine, sest Soome toetuse puudumine võib teoreetiliselt kogu paketi kraavi ajada, ehkki Brüsselis otsitakse juba viise, kuidas sellest karist mööda loovida. Abipaketid peavad kõik euroala liikmesriigid üksmeelselt kinnitama. Juba on Soome valimistulemus võlakirjaturgudel umbusku Euroopa vastu suurendanud.

„Portugalis nähti praeguse valitsuse ajal suurt riski Soome majandusele. Seda riski on püütud vältida ja see tõsiasi ei ole valimiste järel muutunud,“ ütles Katainen, kelle juhitav Koonderakond on Portugali abistamise poolt. Abipaketti lubab parlamendis toetada ka Keskerakond.

Mida teevad valimistel teiseks jäänud sotsid, pole veel selge. Sotsiaaldemokraatide juht Jutta Urpilainen on valimiseelsetes debattides rõhutanud partei seisukohta, et abi Portugalile toetatakse vaid siis, kui vastutama pannakse ka investorid ja pangad.

Hetkel kuum