Birjo Must • 27. september 2011 kell 11:22

Sõerd: otsus on kõigile raske

Riigikogu rahanduskomisjoni reformierakondlasest liige Aivar Sõerd tunnistas täna riigikogu ees esinedes, et EFSFi jaoks tehtav solidaarne otsus on kõigile raske, sest garantii võib ja võib mitte realiseeruda.

"Samas ei tahaks ma olla olukorras, kus me ei oleks solidaarsed," möönis Sõerd.

Tema sõnul sõltub meie tuleviku heaolu sellest, kui hästi läheb eurotsoonil ja maailmal tervikuna. "Me osaleme leppes, mis võtab maha riske ja see on parim, mida teha saame. Muud meetmed lähevad kas oluliselt kallimaks või toovad tagajärgesid, mida me ei oska ette näha," lausus ta.

Sõerdi kinnitusel on 400 miljonit eurot need summad, mis tuleb meil teadaolevalt anda EFSFi raamgarantii sees. Selle summa võrra suureneb ka Eesti riigi laenukoormus. Järgmise aasta eelarve eelnõus kajastub sellest 48 000 eurot.

Samas tunnistas riigikogu liige, et garantii on garantii ning see võib ja võib mitte realiseeruda. Kogu väljaantud garantii väljamaksmine on vähetõenäoline, nentis Sõerd.

Hetkel on ema hinnangul esialgne garantii piisav, et peatada kriisi edasine levik ja aidata hädas olijaid uuesti jalule. Lisagarantiide maksmise võimalusi momendil ei arutata.

Kelle käest hakkab Eesti riik vajadusel garantii väljamaksmiseks raha laenama, Sõerd öelda ei oska. "Sellise detailsusega pole me võimalike garantiide andmise küsimusi arutanud," rääkis ta.

Hetkel kuum