Romet Kreek • 18. oktoober 2011 kell 21:00

Mis juhtub, kui Prantsusmaa langeb?

Eilse börsilanguse üks ajend oli oht, et Prantsusmaa võib hüvasti jätta tippkrediidireitinguga. Üleeile õhtul hoiatas reitinguagentuur Moody's, et Prantsusmaa krediidireiting on surve all.

Kauplejad spekuleerivad, et EFSFi kasutatakse esimese portsu kahjumite kandmiseks mõne valitsuse maksujõuetuse korral. Investorid nõuavad rekordilised 93,2 baaspunkti kõrgemat tootlust Prantsuse võlakirjadelt võrreldes Saksamaa paberiga. Aprillis oli vahe vaid 29 baaspunkti.

"Prantsusmaa on võtmetähtsusega," ütles Independent Strategy peaökonomist Bob McKee. "Kindlustuse pakkumine tõstab Prantsusmaa kohustusi ja paneb reitingu surve alla. Kui Prantsusmaa kaotab oma AAA-reitingu, kasvab surve Saksamaale."

Prantsusmaa võlakirjad kannatavad, kuna poliitikud kaaluvad garantii kasutamist Itaalia kindlustamiseks, mis on maailmas suuruselt kolmas võlakirja emitent, ning Hispaaniale, et see saaks jätkuvalt turult raha laenata. Moody'se sõnul tähendaks Prantsusmaa reitingu langetamine, et EFSF ei saaks omada tippreitingut.

Numbrite järgi juba on AAA-reiting juba kaotatud. Prantsusmaa võlakirjade kindlustamise kulud kasvasid 183 baaspunktile võrreldes esimese poolaasta keskmise 84 baaspunktiga. Prantsusmaa riski maandamine on kallim kui AA-maade Hiina, Eesti ja Tšehhi oma.

"Kui vaatan numbreid, siis Prantsusmaal ei ole enam AAA-reitingut," ütles Glendevon King Asset Managementi fondijuht Nicola Marinelli. "Nad räägivad triljonite eurode väärtuses võlakirjade garanteerimisest. Prantsusmaa AAA-reiting ei pruugi olla jätkusuutlik, kui nad garanteerivad veel kas või ühe euro eest võlakirju."

Totter olukord - kui Prantsusmaa paneb suuremalt õla alla kriisi lahendamisse, riskitakse reitingukaotusega, mis muudab praegu disainitud võlakriisi lahenduse teostamatuks. Kui Prantsusmaa ütleb, et me ei saa endale rohkem kohustuste võtmist lubada, kukub kaardimajakesena habras Euroopa päästepakett kokku turu usaldamatuse tõttu.

Hetkel kuum