Sirje Rank • 21. oktoober 2011 kell 14:44

Hiina manitseb Euroopat kriisile lahendust leidma

Hiina peaminister Wen Jiabao manitses täna taas Euroopat, et see võlakriisi levikule piiri paneks, hoiatades, et selleks on vaja ka põhimõttelisi reforme.

Telefonivestluses Ülemkogu presidendi Herman Van Rompuyga kordas Wen, et Hiina on valmis Euroopat kriisi ohjamisel aitama, vahendas agentuur Reuters. Samas oli Hiina toonis selge noot, mis manitses kiirele tegutsemisele.

„Kõige pakilisem ülesanne on rakendada otsustavaid abinõusid, et vältida võlakriisi laienemist, tormi finantsturgudel, majanduslangust ning euro kursi suurt kõikumist,“ ütles Wen Van Rompuyle Hiina välisministeeriumi veebilehel avaldatud info kohaselt.

Wen ütles Van Rompuyle, et euroala võlakriis „on ühtlasi ELi ja euroala sisemiste probleemide tagajärg, mis on kuhjunud juba pikema aja jooksul. „Pakiliste meetmete kõrval nende probleemide lahendamiseks tuleb käivitada ka süsteemsed ja fundamentaalsed eelarve- ja finantsreformid,“ ütles Wen.

Hinnanguliselt hoiab Hiina eurodes ca neljandikku oma 3,2 triljoni dollari suurusest valuutareservist. Euroala võlakriis on juba mõjutanud Hiina eksporti, mis kasvas septembris viimase seitsme kuu kõige aeglasemas tempos.

Saksamaa ja Prantsusmaa vahel valitsevad suured erimeelsused ei võimalda pühapäeval toimuval Ülemkogul veel lahenduseni jõuda. Lootused on tulevasse nädalasse kavandatud veel ühel Ülemkogul.

Erakorraliste Ülemkogude tõttu tuli ELil edasi lükata tippkohtumine Hiinaga.

Hetkel kuum