Hiinal Saudi Araabiaga võrdne naftavaru

Fredy-Edwin Esse, California 11. november 2011, 13:47

Maailma suurima energiatarbija ehk Hiina jaoks võib ees oodata meeldiv üllatus, sest kõik märgid näitavad, et Lõuna-Hiina meres pesitseb riigil Saudi Araabia varudega pea võrdne naftakogus.

Lõuna-Hiina mere all võib kokku olla 213 miljardit barrelit naftat ehk kogus, mis on võrdne 80%ga Saudi Araabia reservidest, väidavad Hiina uuringud, tuginedes USA Energiainformatsiooni Agentuuri 2008. aasta uuringutele.

Maailma suuruselt teine majandus on kuulutanud enamiku merest enda omaks, sealhulgas osa Vietnami alast, mida praegu Exxon Mobil ja Gazprom uurivad, kirjutab Bloomberg.

Vaidlused on halvendanud Hiina suhteid lähiriikidega ja sel aastal pinged kasvasid, kui Vietnami teatel ahistasid Hiina alused naftavaatluslaevu Vietnami vetes.

Pinged ohustavad merenduse turvalisust piirkonnas, kus on maailma üks aktiivsemaid laevandusteid ning teema võib arutluse alla tulla homme algaval Aasia ja Vaikse Ookeani liidrite kohtumisel.

"Hiina on praegu nagu elevant toas ja seda ei saa seda ignoreerida," ütles Bloombergile Hiina Energiamajanduse Uurimiskeskuse juhataja Lin Boqiang. "Lõuna-Hiina mere ümber olevadl riigid peavad leidma viisi, kuidas selle elevandi kohalolekuga hakkama saada, mitte püüdma teda ärritada."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    14. November 2011, 15:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing