25. november 2011 kell 13:59

Soome parimad dividendiaktsiad

Aasta 2012 dividendikevadesse on euroala võlakriisi tõttu laetud tavalisest rohkem ebakindlust. Analüütikute konsensusprognooside alusel ei tohiks siiski olla suurt põhjust muretsemiseks.

Helsingi börsi selle aasta tulemuste alusel makstavad dividenditulud  kasvavad ligi 5 protsendini, mis esindab maailma aktsiaturgude väljapaistvamat tippu.

Suurima käibega Soome aktsiatest koosneva OMXH25-indeksi ettevõtetest üle poole ehk 14 tõstab eeldatavasti oma dividendi aastatagusest. Kogu Helsingi börsil on üle 5protsendilist dividenditulu maksvaid äriühinguid ligemale nelikümmend.

Skeptik võib juhtida tähelepanu sellele, et tegemist on alles prognoosidega. Nõrgalt kulgenud neljanda kvartali tulemuste avaldamised ei vähemalt lisa usaldust ootuste saavutamisele.

"Helsingi börsi äriühingute dividendiprognoose on langetatud esialgu vähem kui eeldatavaid tulemusi. Olukord on niivõrd ebaselge, et ettevõtted tingimata ei loobu avaldatud dividendipoliitikast ??ainult hetkelise tulemuste langemise tõttu. Siiski on kindel, et dividendiprognoosid sõltuvad avaldatud tulemustest, mistõttu on korrigeerimisi allapoole veel oodata," märkis Nordea varahaldusteenuste direktor Jukka Hemmi värskes Arvopaperi ajakirjas.

Dividendiaktsiatele spetsialiseerunud Dividend House'i portfellihaldur Risto Päivänsalo suhtub dividendikevadesse 2012 lootusrikkamalt kui Hemmi, kuigi möönab, et Soome firmade kasumiperspektiivid on halvenenud.

Päivänsalo põhjendab optimismi sellega, et Helsingi börsi äriühingute kasumiteenimise võimekus on majanduse ebakindlusest hoolimata üldiselt üsna hea. Lisaks on firmade bilansid erakordselt tugevad ja investeeringuvajadused väiksed.

Allolevas tabelis on ära toodud Factseti konsensusennustuste järgi tosin järgmise kevade parimat dividendiaktsiat. Esikohtadel olijate nimed vaevalt üllatavad kedagi. Ravimifirma Orion ja sideoperaator Elisa on olnud aastast aastasse suurejoonelised dividendimaksjad, samuti meediafirmad: Sanoma, Alma Media, Ilkka ja Keskisuomalainen.

Tabeli dividenditulud on arvutatud novembri keskpaiga kurssitaseme alusel.

***

Muid uudiseid lühidalt.

Rehvitootja Nokian Renkaat alustab oma raskeveokide rehvide üksuses läbirääkimisi ametiühingutega tööjõu vähendamiseks või sundpuhkusele saatmiseks. Sõiduautode rehvide suhtes sarnaseid meetmeid pole vaja rakendada, sest tellimuste arv on hea ja tulevikuprognoosid ka ei näita nõudluse langust.

Saksa pank WestLB uuendas oma müügisoovitust Nokia aktsiale. Panga sihthind Nokiale on 2,80 eurot, praegu kaupleb Nokia 4 euro tasemel.

OMX Helsinki oli kell 16:40 0,45% tõusus ning Nokia aktsia kell 16:26 0,93% languses.

Helsingi börsi suurimad tõusjad ja langejad kella 16:26 seisuga olid:

Tõusjad: Okmetic +7.44%, Digia +2.61%, Revenio Group +2.17%, Talentum +2.08%, Stora Enso R +1.98%Langejad: Nordea Bank -3.21%, SRV Yhtiöt -3.26%, Ramirent -3.43%, Etteplan -3.55%, Saga Furs -4.01%

Autor: Jussi Hieta aka Somm Tallinnast

Hetkel kuum