Rainer Saad • 1. detsember 2011 kell 15:58

Analüütikud: Keskpangad ostsid Euroopale ainult aega juurde

Eilne keskpankade koordineeritud samm pakkuda odavamat dollari rahastamist Euroopa pankadele pani globaalsed aktsiaturud mitu protsenti tõusma, kuid analüütikud usuvad, et optimism ei jää kestma, sest euroala fundamentaalsed võlaprobleemid ei ole lahendatud.

„Likviidsus on kindlasti praeguse probleemi üks sümptomeid, kuid meil on tõesti vaja, et eurooplased ise ründaksid teravamalt probleemide põhjuseid ja maksejõuetuse küsimusi,” ütles Nick Bennenbroek, Wells Fargo valuutastrateeg.

Michael McCarthy, CMC Marketsi finantsturgude osakonna juht ütles, et aktsiaralli meenutab tüüpilist karuturgu. „Praegu vajab Euroopa liidrit, kes suudaks olukorraga toime tulla ning Euroopa huvide eest seista ja riigid üksmeelselt tegutsema panna.”

Ekspertide hinnangul on Euroopale ainus lahendus veel suurem fiskaalne ühendus või peaks Euroopa Keskpank veel rohkem riikide võlakirju ostma. Euroopa Liidu liidrid kohtuvad 9. detsembril, et arutada euroala küsimusi. Analüütikute hinnangul on lahenduste leidmine selleks ajaks juba kriitiline.

Wells Fargo analüütiku Nick Bennenbroeki sõnul võib Euroopa pöörduda abi küsimiseks Jaapani või Hiina poole, kuid suure tõenäosusega ei aita need riigid enne kui ei ole näinud rahaliidus kindlat lahendust.

Paljud eksperdid ootavad 8. detsembril Euroopa Keskpangalt baasintressi kärpimist. Bennenbroek prognoosib 25 baaspunktilist kärbet, INSEAD'i analüütik Mihov ootab 50 baaspunktilist kärbet, viies baasintressi alla 1%. „Vaadates Mario Draghit, siis tema on energilisem ja tegutseb rohkem kui Trichet,” ütles Mihov.

 

 

Hetkel kuum