2. detsember 2011 kell 17:33

Faber: Hiinat ootab ees kõva maandumine

Investeerimisguru ja uudiskirja Gloom, Boom & Doom autor Marc Faber usub, et maailm peaks praegu palju enam muretsema Hiina majanduse aeglustumise kui Euroopa majanduse pärast.

Faber, kelle investeerimisportfell on tihedalt seotud Aasiaga, usub, et Hiina majanduse aeglustumine on juba käes, öeldes, et osad Hiina majandussektoritest on juba praegu languses. „Ma arvan, et Hiina majanduse kasv on tulevikus prognoositust palju madalam ja on võimalik, et meid ootab ees kõva maandumine, kus majandus ei kasvagi,” ütles Faber.

Faberi sõnul kannataksid Hiina majanduse aeglustumise all kõige enam tooraineturud ja see omakorda mõjutaks tootmistegevust üle kogu maailma. Kui Faberilt küsiti arvamust teise tuntud investori Jim Rogersi vaate kohta, mille kohaselt on tooraine hinnad Hiina majandusest hoolimata pikas perspektiivis tõusuteel, vastas Faber, et kui ka tema maine põhineks panustamisel tooraineturgude tõusule nagu Rogersi reputatsioon, siis läheks ta ka praegu juba valitud rajal edasi.

CNBC küsis ka Jim Rogersilt kommentaari Faberi arvamusele. Mees vastas uudisteportaalile saadetud e-kirjas, et Faber ei mõista Hiinat. „Järgmise kahe aasta jooksul ootab Hiinat ees mitu kõva maandumist, kuid Hiina puhul on nende mõju kokkuvõttes väiksem kui näiteks Kreeka või USA puhul,” ütles Rogers, lisades, et tooraineturgudel toimub lähitulevikus kindlasti hinnakorrektsioon, kuid selle mõju ei saa olema nii laastav, kui Faber ennustab.

Marc Faberi enda investeerimisportfell on väidetavalt jagatud võrdselt neljaks osaks, milleks on kuld, kinnisvara, aktsiad ning sularaha ja võlakirjad. Mehe sõnul hoiab ta vaba raha käepärast, et varasid kohe juurde osta, peaksid turud veel langema. Lisaks usub Faber, et kulla hind peaks lähiajal edasi kerkima, sest suure tõenäosusega trükivad nii USA kui ka Euroopa keskpangad majanduse elavdamiseks raha ka edaspidi juurde, mis omakorda paneb investoreid kulla poole vaatama. Ühtlasi soovitas ta hoiduda Austraalia ja Kanada dollarist ning toorainetega seotud aktsiatest.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum